Developerská společnost Orco Property Group S.A se snaží získat držitele obligací, aby přistoupili na restrukturalizační plán pro věřitele. V úterý zveřejnilo vylepšený návrh pro držitele dluhopisů, jejich souhlas je přitom klíčový pro existenci společnosti i případný vstup amerického investora Colony Capital.

Návrh bude schválen v případě, že se pro něj vysloví nejméně dvoutřetinová většina na valné hromadě, která se bude konat dne 24. září 2009, a následně jej potvrdí pařížský obchodní soud, kde je Orco od března pod ochranou před věřiteli.

Nový plán vyhnal vzhůru i akcie developer na pražské burze. Ty během dne přidávaly až 8 procent , aktuálně se po 15:30 obchodují s růstem 4,09 procenta za 231 korun.

Nové dluhopisy již za dva měsíce

Vylepšený návrh restrukturalizace dluhu, oproti původnímu plánu, který zveřejnilo Orco před necelými dvěma týdny, obsahuje vyšší objem nabízených konvertibilních dluhopisů. Stávající držitelé by mohli získat směnitelné dluhopisy v hodnotě 150 milionů eur oproti původní hodnotě 120 milionů eur.

Zároveň nový návrh zkrácuje jejich splatnost o jeden rok, z 20. listopadu 2017 na 20. listopadu 2016. Konverzní cena dluhipiců byla nově snížena z 15 na 13 eur za akcii. Orco může dluhopisy předčasně umořit pouze za nominální hodnotu, původně počítalo až s 30procentním diskontem, a vynutit konverzi, když cena akcie přesáhne 19,5 EUR.

Dokud nebudou umořeny či konvertovány všechny nové dluhopisy, pak Orco nesmí vyplatit dividendu přesahující 3% dividendový výnos ani odkoupit více než 2% vlastních akcií na roční bázi.

"Ze změny objemu konvertibilních dluhopisů (ze 120 na 150 mil. EUR) a snížení konverzního poměru (z 15 na 13 EUR) vyplývá zvýšený nárok na 11,4 milionů akcií z původních 8,6 milionů akcií," dodal analytik Patria Online Josef Němeček. Beze změny zůstává objem vydání nových akcií a krátkodobých warrantů.

Jednoduše řečeno - majitelé současného dluhu by za každých 1000 eur nominální hodnoty existujících dluhopisů získali po restrukturalizaci 657,5 eur, přičemž starší návrh byl o sto eur lakomější. Nové dluhopisy a warranty by mohli být vydány okolo 20. listopadu. Podle analytiků společnosti Atlantik FT však není třeba čekávat, že by většina nových warrantů byla využita, s čímž počítá i společnost.

V případě, že bude návrh schválen a budou konvertovány všechny warranty a nové dluhopisy by byly konvertovány do akcií, tak se počet akcií může zvýšit na 80,4 milionů eur ze současných 10,9 milionu eur.

Ott by mohl získat až 370 milionů eur

Původně si šéf firmy Jean-François Ott od této transakce sliboval, že zadlužení by mohlo klesnout o 291 milionů eur, což je pětina všech dluhů, které celkem činí 1,519 miliardy eur. Nyní by dokonce Orco mohlo získat ještě více - až 370 milionů eur v hotovosti vyplývající z konverze warrantů, které by zlepšily likviditní pozici společnosti.

"Upravený návrh na restrukturalizaci dluhopisů by mohl mít naději na úspěch, ale nelze vyloučit další změny podmínek," domnívají se analytici Atlantiku. Soudní ochrana před věřiteli, která končí 25. září, bude podle nich s největší pravděpodobností prodloužena.

"I v případě schválení restrukturalizace dluhopisů nebude stále zřejmé, kolik nových warrantů bude využito a kolik Orco získá nového kapitálu. Orco bude muset také pokračovat v jednání s bankami o restrukturalizaci bankovního dluhu," dodali experti.

Orco v prvním pololetí prohloubilo meziročně ztrátu čtrnáctkrát na 200 milionů eur. Firma chce nepříznivé situaci čelit prodejem velké části projektů a podle nového byznysplánu se soustředit jen na ty nejméně rizikové.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru