Zhruba tři pětiny prodejů v síti čerpacích stanic Benzina bude letos tvořit nafta, před třemi lety byl přitom poměr prodejů nafty a benzinu 50 na 50. Na úterní tiskové konferenci to řekl ředitel pro jakost Benziny Václav Loula. Od roku 2000 narostly objemy prodejů nafty o 67 procent, a to hlavně díky ekonomickému růstu.

"Hrubý domácí produkt ovlivňuje spotřebu nafty až z 80 procent. První projev krize jsme zaznamenali v roce 2008, kdy klesla spotřeba nafty o jedno procento," řekl Loula. Za letošní první pololetí se snížily prodeje nafty o čtyři procenta, u benzinu pak o tři procenta. Vzhledem k vazbě spotřeby nafty na ekonomický růst tak nepředpokládá jednatel Benziny Martin Durčák výrazné zdražení nafty v příštím roce.

Podíl osobních a užitkových vozidel s dieselovými motory se podle Louly blíží v Česku úrovni, na které je v zemích západní Evropy. Stále však zaostává za státy, jako jsou Itálie, Francie nebo Švýcarsko, kde podíl dieselových vozidel dosahuje 50 až 70 procent. Podíl osobních vozů s dieselovým motorem byl loni v ČR 30 procent, o 18 procentních bodů více než před sedmi lety. V kategorii užitkových vozů do 3,5 tuny je podíl dieselů zhruba tříčtvtrtinový. Litr nafty je dnes podle údajů společnosti CCS zhruba o dvě koruny dražší než litr benzinu Natural 95.

Poptávka po benzinu podle Louly klesá od roku 2004, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie. Spotřeba benzinu za toto období klesla o téměř čtyři procenta.

Special má odzvoněno 

Spotřeba nafty na jednoho obyvatele je podle Louly v Česku asi 460 litrů ročně, podobně jako v Holandsku nebo Francii. V Rakousku je díky vysokému tranzitu toto číslo téměř dvojnásobné.

Podíl nízkooktanových benzinových paliv, Specialu a Normalu, klesl z osmi procent v roce 2005 na zhruba 1,5 procenta. "Special má odzvoněno a v příštím roce pravděpodobně skončí u většiny čerpacích stanic, i u nás v Benzině," řekl Loula. V současnosti je ještě k dostání u dvou třetin čerpacích stanic firmy.

Větší zájem je podle zástupců Benziny naopak o takzvaná prémiová paliva, která mají vylepšit vlastnosti motoru, a snížit tak spotřebu i emise. Prodeje benzinového paliva Super plus stouply z jednoho procenta v roce 2005 na 2,5 procenta v letošním prvním pololetí.

Společnost Benzina letos uvedla na trh také prémiové palivo pro řidiče tankující naftu pod názvem Verva s cetanovým číslem 60. Cetanové číslo je obdobou oktanového čísla u benzinu - čím vyšší číslo, tím kvalitnější palivo. Minimální cetanové číslo je ze zákona 51.

Benzina je součástí skupiny Unipetrol, s více než 330 pumpami provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v České republice. Kromě prodeje pro spotřebitele zajišťuje i přímé velkoobjemové dodávky motorových paliv dalším obchodním partnerům a podnikatelským subjektům.

Podle Durčáka poukazují poslední statistiky spotřeby pohonných hmot za měsíce červen a červenec na mírný nárůst poptávky po benzinu i naftě, a to navzdory hospodářskému útlumu. "Je to pravděpodobně dáno policejní akcí Linec namířenou proti černým dovozům pohonným hmot," řekl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru