Zhruba tři pětiny prodejů v síti čerpacích stanic Benzina bude letos tvořit nafta, před třemi lety byl přitom poměr prodejů nafty a benzinu 50 na 50. Na úterní tiskové konferenci to řekl ředitel pro jakost Benziny Václav Loula. Od roku 2000 narostly objemy prodejů nafty o 67 procent, a to hlavně díky ekonomickému růstu.

"Hrubý domácí produkt ovlivňuje spotřebu nafty až z 80 procent. První projev krize jsme zaznamenali v roce 2008, kdy klesla spotřeba nafty o jedno procento," řekl Loula. Za letošní první pololetí se snížily prodeje nafty o čtyři procenta, u benzinu pak o tři procenta. Vzhledem k vazbě spotřeby nafty na ekonomický růst tak nepředpokládá jednatel Benziny Martin Durčák výrazné zdražení nafty v příštím roce.

Podíl osobních a užitkových vozidel s dieselovými motory se podle Louly blíží v Česku úrovni, na které je v zemích západní Evropy. Stále však zaostává za státy, jako jsou Itálie, Francie nebo Švýcarsko, kde podíl dieselových vozidel dosahuje 50 až 70 procent. Podíl osobních vozů s dieselovým motorem byl loni v ČR 30 procent, o 18 procentních bodů více než před sedmi lety. V kategorii užitkových vozů do 3,5 tuny je podíl dieselů zhruba tříčtvtrtinový. Litr nafty je dnes podle údajů společnosti CCS zhruba o dvě koruny dražší než litr benzinu Natural 95.

Poptávka po benzinu podle Louly klesá od roku 2004, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie. Spotřeba benzinu za toto období klesla o téměř čtyři procenta.

Special má odzvoněno 

Spotřeba nafty na jednoho obyvatele je podle Louly v Česku asi 460 litrů ročně, podobně jako v Holandsku nebo Francii. V Rakousku je díky vysokému tranzitu toto číslo téměř dvojnásobné.

Podíl nízkooktanových benzinových paliv, Specialu a Normalu, klesl z osmi procent v roce 2005 na zhruba 1,5 procenta. "Special má odzvoněno a v příštím roce pravděpodobně skončí u většiny čerpacích stanic, i u nás v Benzině," řekl Loula. V současnosti je ještě k dostání u dvou třetin čerpacích stanic firmy.

Větší zájem je podle zástupců Benziny naopak o takzvaná prémiová paliva, která mají vylepšit vlastnosti motoru, a snížit tak spotřebu i emise. Prodeje benzinového paliva Super plus stouply z jednoho procenta v roce 2005 na 2,5 procenta v letošním prvním pololetí.

Společnost Benzina letos uvedla na trh také prémiové palivo pro řidiče tankující naftu pod názvem Verva s cetanovým číslem 60. Cetanové číslo je obdobou oktanového čísla u benzinu - čím vyšší číslo, tím kvalitnější palivo. Minimální cetanové číslo je ze zákona 51.

Benzina je součástí skupiny Unipetrol, s více než 330 pumpami provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v České republice. Kromě prodeje pro spotřebitele zajišťuje i přímé velkoobjemové dodávky motorových paliv dalším obchodním partnerům a podnikatelským subjektům.

Podle Durčáka poukazují poslední statistiky spotřeby pohonných hmot za měsíce červen a červenec na mírný nárůst poptávky po benzinu i naftě, a to navzdory hospodářskému útlumu. "Je to pravděpodobně dáno policejní akcí Linec namířenou proti černým dovozům pohonným hmot," řekl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru