Americký finanční ústav Bank of America (BoA) ukončí účast v nevyužitém programu, díky němuž se mohl s vládou podělit o ztráty ze špatných úvěrů a derivátových obchodů. Bance také hrozí další pokuta od Komise pro cenné papíry a burzu (SEC).

Banka se s vládou na nyní nevyužitém programu dohodla letos v lednu, krátce poté, co dokončila převzetí investiční banky Merrill Lynch. Smlouva omezovala potenciální ztráty z portfolia Bank of America v objemu zhruba 118 miliard dolarů na maximálně 20 miliard USD, v přepočtu asi 340 miliard Kč.

Přestože se Bank of America s vládou na začátku letošního roku předběžně dohodla na konkrétních podmínkách, smlouvu obě strany ve skutečnosti nikdy oficiálně nepodepsaly. Za ukončení účasti v programu však banka vládě zaplatí výstupní poplatek 425 milionů dolarů.

Banka za výstup z programu zaplatila víc, než čekala většina analytiků a investorů. To ale prý může signalizovat, že ústav má v úmyslu co nejdříve splatit půjčku v objemu 45 miliard dolarů, kterou mu v rámci záchrany finančního sektoru poskytla vláda.

"Vláda je má v hrsti," poznamenal ředitel investiční společnosti Hill-Townsend Gary Townsend. Analytik Jefferson Harralson ze společnosti Keefe, Bruyette & Woods dodal, že přesná výše poplatku, za který banka může z programu vystoupit, asi není pro ústav úplně nejdůležitější.

"Bance je jedno, jestli je to 250 milionů nebo 425 milionů. Ve skutečnosti se jedná o splátce půjčky z programu TARP (Troubled Asset Relief Program), a to nepůjde, dokud nebudete mít vyřízeno i toto," řekl Harralson.

Smlouva předpokládala, že z akciových certifikátů v objemu čtyř miliard dolarů, které Bank of America poskytla vládě, by ústav musel v případě využití programu platit osmiprocentní dividendu ročně. To by podle agentury Reuters představovalo asi 320 milionů dolarů.

Podle podmínek původní dohody by tedy Bank of America musela absorbovat prvních deset miliard dolarů vzniklých ztrát. Vláda by na sebe vzala až zbylých deset miliard dolarů ztrát. Na zbytek krytých aktiv, tedy asi na 98 miliard dolarů, by ztráty z 90 procent pokryla americká vláda. Banka by tedy měla jistota, že z portfolia v objemu 118 miliard dolarů nebude mít vyšší ztrátu než asi 20 miliard USD.

Podobnou smlouvu s vládou uzavřela i banka Citigroup. Na rozdíl od Bank of America se ale nesnažila smlouvu ukončit. Bank of America se zpočátku snažila z garančního programu vystoupit, aniž by musela platit poplatek, podle listu The Wall Street Journal ale management banky svůj postoj k výstupnímu poplatku zmírnil.

Další hrozby

Banka také čelí další hrozbě, neboť nesplnila požadavek zákonodárců, kteří požadovali dodání podrobností ohledně akvizice Merrill Lynch. Bank of America tak může čelit postihům ze strany amerického regulátora cenných papírů (SEC).

Kromě toho SEC uvedl, že může rozšířit další postihy vůči BoA poté, co federální sod minulý týden odmítl urovnání sporu mezi bankou a regulátorem týkající se částky 33 milionů dolarů. V prohlášení SEC není uvedena žádná zmínka o tom, že by regulátor odložil případ, kdy BoA čelí obvinění, že obelhala investory ohledně vyplácení bonusů zaměstnancům Merrill Lynch. "Považujeme to, že zatajením informací, došlo k porušení federálních zákonů," uvedla SEC.

Převzetí Merrill Lynch tak přidělává BoA řadu starostí a komplikací, díky čemuž čelí několika soudním řízením. Další spor vede s právníky akcionářů. Další vyšetřování vede nejvyšší státní zástupce New Yorku Andrew Cuomo, který chce vědět, zda ředitelé Bank of America loni v listopadu a prosinci věděli o rostoucích ztrátách Merrill Lynch.