Evropská komise si s úspěchem došlápla na Český telekomunikační úřad. Ten totiž nakonec, po druhé výzvě z Bruselu, ohlásil, že příští rok sníží dvakrát propojovací poplatky, které si mezi sebou platí operátoři za volání do svých sítí. A to podle bruselských not.

"Na červenec příštího roku chystáme další snížení cen propojovacích poplatků, a to zhruba na úroveň, kterou požaduje Evropská komise," říká předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Konečnou výši poplatku pro příští červenec podle něj úřad stanoví po zpracování auditovaných nákladů operátorů.

Možná bude levněji

Akce regulátora, popoháněného Evropskou komisí v zádech, by tak v průběhu příštího roku mohla přinést zlevnění hovorů z jedné mobilní sítě do druhé nebo z pevné na mobilní síť. Pokles cen na trhu, který má čtvrté nejdražší volání v zemích OECD, však nakonec ale podle některých odborníků na sto procent přijít nemusí.

"Nemyslím si, že by snížení propojovacích poplatků mělo okamžitý vliv na ceny volání, spíš se tím jen vytvoří polštář pro konkurenční boj operátorů," vysvětluje šéfredaktor serveru Mobil.cz Jan Matura, ale i přesto pro příští rok odhaduje snížení cen přibližně o deset procent.

Podle odborníka na telekomunikace Jiřího Peterky má totiž výše propojovacích poplatků význam spíše jako bariéra před pevným sektorem, tedy aby telefonování z pevné do mobilní sítě nebylo příliš laciné a příliš nekonkurovalo voláním z mobilů na mobily.

Velcí mobilní operátoři se tak zatím k novince staví zdrženlivě a zaujímají podobný postoj. Snížení poplatků jim totiž zároveň sníží příjmy. "Mezioperátorské poplatky jsou snižovány průběžně a počítáme s nimi. Otázkou však stále zůstává nová výše poplatků. Ta by měla respektovat náklady operátorů a zároveň jim umožnit pokrývat investice do nových technologií," tvrdí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Podobně se k situaci na "frontě" staví i Telefónika O2.

Lukáš Kropík z Vodafonu k tomu dodává, že propojovací poplatky jsou jen jedním z mnoha nákladů, které se do výsledné ceny volání promítají. "Daleko větší vliv na pokles cen má a měla by mít konkurence," říká Kropík. Operátoři tak místo snižování cen volání nabízejí především speciální balíčky, které umožňují například volat zdarma na několik čísel do všech sítí.

Jediný z operátorů, který cenami kopíruje propojovací poplatky, je U:fon. Ten zlevnil volání o čtyřicet haléřů. "V případě, že dojde k snížení propojovacího poplatku, velice rádi tuto úsporu přeneseme na naše zákazníky i v tomto případě," říká šéf U:fonu Tomáš Budník.

Regulace bez legrace

ČTÚ poplatky průběžně snižuje a od poloviny letošního roku si za minutu hovoru do mobilní sítě operátoři platí 2,31 koruny. Od nového roku se poplatek dostane pod dvě koruny. I to je ale podle Evropské komise příliš pomalu a ceny jsou stále příliš vysoké, doslova jsou druhé nejvyšší v EU.

Komisařce pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové navíc vadí, že ČTÚ dosud nepočítal cenu za propojení ze skutečných nákladů, které operátoři s propojením mají.

Brusel tak pokračuje v regulaci telekomunikační scény, kterou spustila komisařka Viviane Redingová. Postupně se jí podařilo dotlačit operátory k vytvoření levnějších tarifů pro volání ze zemí EU a maximální ceny určila unie i u SMS a mobilního internetu.

¨