Americký prezident chce na nadcházející schůzi G20 zatlačit na hlavní představitele všech zemí, aby byly prosazeny změny ve fungování světové ekonomiky a svět se tak dostal z dlouhotrvající hospodářské recese. Informovala o tom agentura Reuters.

Mezi evropskými činiteli však sílí tlak na to, aby se domluvilo na schůzce především omezení platů a prémií bankéřů. Summit G20 se bude konat od čtvrtka v americkém Pittsburgu.

Šéfové států a vlád se chystají už ke třetí schůzce za méně než rok a řešit budou opět dopady finanční krize na ekonomiku. Tentokrát se bude summit konat ve městě, které bylo tradičním centrem výroby oceli v USA. Právě výroba oceli je sektor, který v Americe i jinde zažívá těžké časy.

Američané spotřebovávali více, než si mohli dovolit

Spojené státy chtějí prosadit nový a široký rámec fungování ekonomiky a doufají, že ostatní členové G20 je v tomto úsilí podpoří. Obama řekl, že americká ekonomika se zotavuje, i když nezaměstnanost se drží vysoko, a proto je právě teď ta správná doba ke změnám.

"Nemůžeme se vrátit do doby, kdy Číňané, Němci nebo jiné národy budou všechno prodávat jenom nám. Vystavujeme vysoké dluhy na kreditních kartách či hypotékách, ale my jim nic neprodáváme," řekl Obama v rozhovoru na televizní stanici CNN. Poukázal na desítky let, kdy Američané spotřebovávali více, než si mohli dovolit.

Ekonomové před rizikem nerovnováhy v globální ekonomice varovali už léta před tím, než v roce 2007 vypukla finanční krize. Za problémy označovali hlavně vysoké obchodní přebytky a devizové rezervy, které se hromadí v exportních zemích jako je Čína. Protipólem pak byly obchodní schodky v USA a dalších zemích.

Ministři zemí G20 začátkem září jednali v Londýně a od čtvrtka budou dva dny jednat na summitu v Pittsburghu. Skupina G20 sdružuje přední vyspělé a rozvojové země, které se na světové ekonomice podílejí asi z 85 procent.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru