Takový propad exportu tuzemské pivovary dlouho nezažily. Strmý pád zažívá především vývoz do Ruska. To přitom bylo loni po Německu a Slovensku třetím největším odbytištěm českých pivovarů. Teď spadlo až na pátou příčku. Léta slibně rostoucí vývoz k ruským konzumentům v letošní první polovině roku propadl
v porovnání s loňskem skoro na polovinu. A bude zřejmě ještě hůř.

Citelný propad exportu totiž čeká letos celý pivovarnický trh v Česku. V prvním pololetí klesla celková produkce piv na vývoz o 13 procent na 1,7 milionu hektolitrů. Snížil se vývoz i do dvou největších exportních trhů - Německa a Slovenska. Rapidně jde dolů i domácí spotřeba. Přitom ještě loni byla bilance exportu tři procenta v plusu a pivovarníkům tak vývoz zachraňoval upadající domácí prodeje.

Přímo v Rusku prodaly loni od ledna do června české pivovary přes 161 tisíc hektolitrů, letos za stejné období už jen přes 92 tisíc. Ekonomická krize nutí ruské pijáky výrazně šetřit a z Česka dovážená piva jsou první na řadě - patří v Rusku k těm nejdražším. "Bohužel, celkový pokles poptávky po drahém dováženém pivu se dotkl i námi dovážených značek," potvrdil pro HN Andrej Brajlovskyj - spolumajitel největšího ruského importéra, společnosti Russian Tradition Group (RTG).

Z Česka dováží především krušovická piva od skupiny Heineken, která jsou v Rusku i nejprodávanějšími ze všech importovaných piv.

Česko je vůbec největším dovozcem piv na ruský trh, s velkým odstupem ho následuje Německo. Podle údajů ze svazu ruských pivovarů přitom poklesl za letošní pololetí celkový dovoz do Ruska o nevídaných 30 procent. Loni tam ještě za celý rok dovezly zahraniční pivovary přes 803 tisíc hektolitrů (z toho jen z Česka 300 tisíc hektolitrů), což je necelé procento celkové ruské spotřeby. Pro letošek se odhaduje propad na pouhých 550 tisíc.

To jen zčásti postihne pivovarnické giganty, jako jsou Plzeňský Prazdroj nebo Staropramen, jejichž prémiové značky se vaří přímo v Rusku na základě licence.

Ale třeba v případě exportu značek z Krušovic činí v Rusku už propad podle informací HN téměř 19 procent. "Tendence odbytu prémiovějších značek piva na ruském trhu se nevyvíjí letos příznivě," uvádí bez dalších podrobností mluvčí skupiny Heineken Kateřina Eliášová.

Pivo dnes vyváží naprostá většina českých pivovarů, ale v důsledku krize ještě nezkrachoval žádný z nich. Některé však musí počítat s propadem do ztráty. Pokud už v ní nejsou jako třeba loni propadem tržeb a produkce postižený Budějovický měšťanský pivovar. Do Ruska vozí nejen značky, jako jsou B.B. nebo Samson Budweiser Bier, ale od dubna vaří pro Russian Tradition Group i privátní a v Česku nedostupné značky Pražečka a Černovar. "Letos bychom měli uvařit kolem 25 tisíc hektolitrů Pražečky a Černovaru. Celý kontrakt je dobrým obchodem pro obě strany," říká spolumajitel Budějovického měšťanského pivovaru Miroslav Leština.


 

13% ztratil v půlce roku export českých pivovarů do ciziny. Vcelku jde o 1,7 milionu hektolitrů piva do víc než 60 zemí. Ještě loni export rostl.

6,8% činí propad celkové produkce za prvních šest měsíců. V tomto období uvařily pivovary 9,2 milionu hektolitrů. Domácí spotřeba klesla o 5,4 procenta.



PRAŽEČKA
V květnu se sice v Rusku konal první český pivní festival Pražečka, který měl velký úspěch. Celkově ale letos spotřeba českých piv v Rusku klesala - už to není náš třetí, ale "jen" pátý největší exportní trh. foto: Archiv Hn