Obě země mají před volbami, obě hledají cestu k ušetřeným miliardám a obě jsou pod drobnohledem mezinárodních institucí. Zatímco Maďarsko už podle nejnovějšího hodnocení MMF směřuje z rozpočtové katastrofy směrem ven, u Česka nic jistého není.

Maďarská vláda podle Mezinárodního měnového fondu předložila věrohodný plán snížení rozpočtového deficitu v příštím roce na 3,8 procenta hrubého domácího produktu. Ministr financí v Česku Eduard Janota, jak známo, bojuje o to, aby schodek rozpočtu dosáhl v nejhorším něco málo přes pět procent HDP.

Místní (maďarská) zástupkyně MMF Iryna Ivaschenková však varuje obdivovatele maďarské cesty před přílišným optimismem: realizace plánu může být ohrožena ekonomickými a dalšími riziky.

Schodek pod kontrolou 

Maďarská socialistická vláda minulý týden předložila parlamentu návrh rozpočtu, který počítá s výdajovými škrty 400 miliard forintů (v přepočtu 37 miliard korun). Snaha vlády je stejná - ale zatím úspěšnější - jako v případě úřednické Fischerovy:  udržet schodek pod kontrolou i v situaci, kdy země prožívá nejhorší ekonomický propad za téměř dvě desetiletí.

Maďarsko se za finanční krize stalo první zemí Evropské unie, která byla nucena žádat o pomoc od MMF. Loni v říjnu si zajistilo od fondu a Evropské unie úvěr asi 25 miliard dolarů (425 miliard korun). Podmínkou jeho čerpání však je dodržování stanoveného limitu rozpočtového deficitu.

Česko o žádnou takto masivní pomoc dosud žádat nemuselo.

Maďarská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla v meziročním srovnání o 7,5 procenta a v prvním čtvrtletí HDP klesl o 6,7 procenta. Ekonomika klesá už páté čtvrtletí za sebou, což výrazně snižuje rozpočtové příjmy.

Na jaře příštího roku Maďarsko čekají parlamentní volby, které podle dosavadních průzkumů socialisté v důsledku bolestných škrtů a úspor výrazně prohrají. Opoziční strana Fidesz, která v průzkumech jasně vede, vyhlásila, že v případě vítězství rozpočet na rok 2010 přepracuje.

V Česku není, pokud jde o volby, nic jasného: budou nejspíš až na přelomu jara a léta. ODS a ČSSD zatím hledají cestu ke společné řeči v otázce, jak najít možnost stlačit schodek rozpočtu pod 160 miliard korun.