Akcionáři tak budou moci činit každé tři roky počínaje listopadovou valnou hromadou, jejich hlasování však nebude pro firmu závazné, uvedl Microsoft v pátek v informaci pro regulační orgány akciového trhu.

Microsoft uvedl, že v případě "výrazně negativního" hlasování chce "přímo konzultovat s akcionáři, aby lépe pochopil obavy, které hlasování ovlivnily". Rozhodnutí umožnit hlasování firma přijala po diskusi s významnými akcionáři, zejména investičními fondy, které podobné návrhy předložily.

Firma sdělila, že chce být transparentní, protože jí záleží na důvěře investorů. "Vzhledem k zájmu o manažerské platy si myslíme, že má smysl posílit dialog s našimi akcionáři o přístupu k odměnám," uvedl ve firemním prohlášení šéf právních zástupců Microsoftu Brad Smith.

Microsoft neposkytuje manažerům přemrštěné odměny, avšak řada zaměstnanců a členů vedení je díky vlastnictví firemních akcií milionáři. Generální ředitel Steve Ballmer dostal ve fiskálním roce 2009 na platu 66ř 833 dolarů (11,4 milionu Kč) a prémie, na nichž předešlý rok inkasoval 700 tisíc USD, ještě nebyly určeny. Ballmer však vlastní asi 408 milionů akcií Microsoftu za více než deset miliard dolarů.

Poslední fiskální rok, který skončil v červnu, byl pro Microsoft kvůli hospodářské recesi obtížný. Firma zaznamenala první pokles tržeb a provozní zisk jí klesl o devět procent. Akcie firmy ztratily za rok téměř 14 procent. Microsoft v lednu zaměstnancům sdělil, že v tomto roce zaměstnanci ani manažeři žádné výkonnostní odměny nedostanou.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru