Globální ekonomika by se měla oživit z recese v první polovině příštího roku nebo ještě dříve, řekl šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Výkonný ředitel MMF poukázal na příznivé ekonomické údaje z poslední doby, které opravňují k optimistickým prognózám. "Připomeneme-li si však, že globální ekonomika plně oživí, až bude klesat nezaměstnanost, pak si musíme říct, že to bude trvat delší dobu. Jak totiž každý ví, existuje určitá prodleva mezi návratem ekonomického růstu a zlepšováním zaměstnanosti," řekl Strauss-Kahn v rozhovoru s agenturou Reuters.

MMF předpokládá, že nezaměstnanost se bude příští rok ve světě ještě zvyšovat, protože hospodářský růst bude mít ještě daleko do svého plného potenciálu. Ekonomická data ze Spojených států však jsou relativně optimistická a ukazují, že oživeni se již rýsuje, uvedl šéf fondu.


Strauss-Kahn mluvil také o pokroku ve zlepšování regulace finančních trhů a upozornil, že je nutné udělat více. "Hodně se toho udělalo v analýzách příčin krize a ve snaze nalézt řešení. Abychom se teď dostali k vypracování nové podoby regulace a jejich zavádění v každé zemi, pro to je nutné udělat ještě hodně," řekl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru