Plzeňská teplárenská zahajuje přípravu stavby spalovny na skládce v Chotíkově odhadem za 2,5 miliardy Kč. Ke spuštění projektu už získala potřebný souhlas obou obcí, na jejichž území má kontroverzní zařízení vyrůst. Po kladném výsledku chotíkovského referenda podpořili záměr ve čtvrtek zastupitelé Města Touškov.

První odpad by mohlo zařízení s roční kapacitou 60.000 až 100.000 tun spálit zhruba za pět let. "Můžeme to spustit, teď už nám nebrání vůbec nic," potvrdil Tomáš Drápela, šéf teplárny spravující skládku v Chotíkově, největší v kraji.

Odpůrci stavby chtějí proti spalovně i nadále bojovat, zjistila ČTK. Prostřednictvím sdružení budou podávat námitky do všech řízení souvisejících se stavbou.

Až do čtvrtka firma čekala na stanovisko Města Touškov, jež rozhodovalo, zda dohodu s teplárnou o záměru výstavby podpoří. Starostka Vilma Kunešová ČTK řekla, že většina zastupitelů byla pro. Ve městečku se 2100 obyvateli radnice nezaznamenala výraznější odpor.

Jinak situace vypadala v Chotíkově, kde místní sdružení iniciovalo referendum. Těsně v něm zvítězili zastánci stavby.

Rozbíhá se kolotoč příprav

Podle Drápely se nyní začne pracovat na posudku EIA, na projektové dokumentaci. Tendr na dodavatele by mohla firma v případě, že vše půjde dobře, vyhlásit v roce 2011 případně 2012. Stavět by se mělo dva roky. Chotíkovu i Městu Touškov slíbila teplárna desítky milionů korun.

Aktivněji diskutovat o spalovně se mezi lidmi začalo před rokem. Odpor sílil hlavně v Chotíkově. Kritici upozorňovali například na to, že teplárna odmítla v dohodě s obcí jakoukoliv pokutu, pokud nedodrží parametry spalovny. Odmítla dát také jako přílohu k dohodě studii proveditelnosti, takže údajně nebude možné srovnat, když něco v budoucnu poruší.

Stavba spalovny by měla vyřešit problém, kam s odpadem na Plzeňsku. Chotíkovská deponie se zaplní do tří let, teplárna ji nechce za desítky milionů rozšiřovat. Skládkování se má totiž údajně do čtyř let téměř čtyřnásobně zdražit, navíc do pěti let se má zakázat ukládání neupraveného odpadu. Do Chotíkova míří každoročně 40.000 až 50.000 tun komunálního odpadu z Plzně a okolí, celý kraj ho produkuje zhruba 135.000 tun ročně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru