Ministerstvo financí plánuje 30. září vydat pro domácí investory poprvé emisi dluhopisů v eurech. Emise by měla mít variabilní úrokovou sazbu.

Dosud eurové dluhopisy ministerstvo vydávalo pouze pro zahraniční investory, a to s pevnou úrokovou sazbou. "Vzhledem ke stále většímu zájmu o eurové dluhopisy ze strany českých investorů hodlá MF nabídnout v aukci pořádané Českou národní bankou dne 30. září poprvé dluhopisy denominované v euro," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Dluhopisy budou mít šestiletou splatnost a budou úročeny plovoucí úrokovou sazbou navázanou na šestiměsíční Euribor, což je mezibankovní úroková sazba eurozóny. Objem emise by měl být 300 milionů eur, asi 7,8 miliardy korun.

Investory ústavní krize nezajímá, po státních dluhopisech se jen zaprášilo - čtěte ZDE

Janota chce od listopadu prodávat lidem státní dluhopisy - čtěte ZDE

Emise nesouvisí podle ministerstva se současnou rozpočtovou situací. Objem eurodluhopisů nabídnutých ministerstvem do aukce bude zhruba ve velikosti aukce korunových dluhopisů, uvedlo MF.

"Cílem emise je diverzifikovat investorskou základnu a nabídnout investorům plovoucí výnosovou sazbu žádanou ve střední Evropě," dodalo MF. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru