Ekonomické potíže v globálních investicích naplno odezní až v roce 2011, kdy by globální přímé zahraniční investice mohly opět dosáhnout rekordních výšin 1,8 trilionu dolarů. Vyplývá to z čtvrteční zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Zpráva UNCTADu ovšem do roku 2009 předpovídá výrazné zpomalení globálních přímých zahraničních investic. Podle OSN objem přímých investic letos spadne na 1,2 trilionu z loňských 1,7 trilionu dolarů. Rok 2010 má přinést mírné oživení na 1,4 trilionu dolarů. 

Už vloni ovšem ve srovnání s rokem 2007 bezmála o desetinu poklesl příliv nových investic do devíti nových členských zemí Evropské unie, které zatím nejsou členy eurozóny. Česká republika spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem přesto dokázaly přilákat víc investorů než předloni. Největší pád z těchto zemí pocítilo Polsko spolu s Bulharskem.

Pokles investic se přesunul do slabších zemí

Česká republika vloni přilákala v přepočtu celkem 193 miliard korun zahraničních investic a co do objemu investic tak vloni byla 32 nejúspěšnější zemí světa. Naopak české firmy v zahraniční investovaly v přepočtu 34 miliard korun, což Česko řadí v pořadí nejaktivnějších investorů na 46. příčku.

„Česká republika dlouhodobě patří k investorsky nejoblíbenějším zemím světa. Díky vynikajícími obchodnímu prostředí platí, že k nám paradoxně míří možná víc investic, než by se vzhledem k velikosti naší ekonomiky dalo očekávat,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, která má lákání zahraničních investorů do České republiky na starosti.

Zpomalení ekonomiky spolu s poklesem přímých zahraničních investic se postupně přesouvalo z rozvinutých zemí do těch ekonomicky slabších. Rozvíjející a transitivní ekonomiky tak rekordně navýšily svůj podíl na 43 procent na celkovém přílivu přímých zahraničních investic.

UNCTAD ovšem varuje, že to může být jen dočasný vývoj, než i tyto země naplno dostihne zpomalení ekonomiky. Mezi pěticí zemí, které přilákaly nejvíc nových zahraničních investic se tak objevilo i Rusko a Čína.

V investicích do zahraničí zůstaly na prvním místě Spojené státy následované Francií a Německem. Rekordní navýšení exportu investic posunulo na čtvrté místo Japonsko. Významně ovšem narostl objem přímých investic do zahraniční z rozvíjejících se ekonomik. Do dvaceti nejaktivnějších zemí tak pronikl Hongkong, Rusko a Čína. Velmi aktivní jsou podle UNCTADu zvlášť společnosti z latinské Ameriky a východní Asie – především Číny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru