Nejvyšší státní zástupce New Yorku Andrew Cuomo si dal předvolat pět bývalých a současných ředitelů Bank of America. Zajímá ho, co manažeři největší americké banky věděli o potížích Merrill Lynch, než ji Bank of America na přelomu roku koupila. Uvedl to ve čtvrtek informovaný zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Státní zástupce rozeslal obsílky ve středu ráno, aby zjistil, co nejvyšší vedení Bank of America vědělo a kdy to zjistilo, prozradil zdroj. Podle listu Wall Street Journal jde o pět členů auditového výboru banky z konce minulého roku. Dva z nich v radě ředitelů banky ještě jsou: Walter Massey jako její předseda a Thomas May, který auditovému výboru předsedal. Zbývající trojici podle listu tvoří Tommy Franks, William Barnet a John Collins.

Cuomo chce vědět, zda ředitelé Bank of America loni v listopadu a prosinci věděli o rostoucích ztrátách Merrill Lynch, když Bank of America jejím zaměstnancům schválila odměny v miliardách dolarů. Zdroj uvedl, že podrobnosti o tomto kroku by měly být odhaleny akcionářům. Ze 16 tehdejších ředitelů Bank of America může být podle zdroje předvolána k výpovědi většina, ne-li všichni.

"Ředitelé se zpovídají akcionářům, kteří je zvolili," řekl ředitel Morinova centra pro bankovní a finanční právo Bostonské univerzity Cornelius Hurley. "Dělat věci správné je předpis a pokud někdo nařídí dělat věci špatné, nezbavuje je to zodpovědnosti," dodal.

Vedení před soud

Cuomo pohrozil, že pošle představitele Bank of America včetně jejich právníků před soud za neochotu odkrýt podrobnosti akvizice z loňského 5. prosince. Týká se to i generálního ředitele Kennetha Lewise.

Ani jeden z 16 ředitelů banky z doby fúze nebyl k zastižení ani nereagoval na prosbu, aby zavolal zpět, napsala agentura AP.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru