Současná hospodářská krize si ve členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) má vyžádat až 25 milionů pracovních míst. Podle zprávy OECD, kam patří 30 nejrozvinutějších zemí světa včetně České republiky, se míra nezaměstnanosti do konce příštího roku vyšplhá na deset procent, a dostane se tak na nové poválečné maximum.

Jen od konce roku 2007 do července 2009 v souvislosti s krizí v OECD zaniklo cca 15 milionů pracovních příležitostí a dalších deset milionů míst ještě zanikne do konce příštího roku. Podle OECD na tom nic nezmění ani fakt, že se objevují známky hospodářského oživení.

"Největším rizikem je to, že většina tohoto vysokého nárůstu nezaměstnanosti se stane změnou strukturální povahy," píše se ve zprávě organizace.

Poválečné maximum

Míra nezaměstnanosti v zemích OECD je už teď na poválečném maximu a do letošního června se vyšplhala na 8,3 procenta. Na konci roku 2007, tedy těsně před začátkem krize, činila 5,6 procenta. Novější data naznačují, že letos v červenci nezaměstnanost vystoupila na 8,5 procenta.

Nejhorší situace je ve Španělsku, Irsku a ve Spojených státech. Zatímco ve Španělsku míra nezaměstnanosti od konce roku 2007 do poloviny letošního roku vzrostla o 9,7 procentního bodu, v Irsku nárůst činil 7,8 a v USA 4,5 procentního bodu.

"Výhled trhu práce by byl ještě horší, kdyby vlády neprosadily expanzivní měnovou a fiskální politiku," uvádí zpráva organizace, která má sídlo v Paříži. OECD odhaduje, že výdaje vlád na boj s hospodářskou recesí příští rok zvýší celkovou zaměstnanost o 0,8 až 1,4 procenta víc, než by se jinak zvýšila bez jejich zásahu.

Současná recese podle OECD ničí nesrovnatelně více pracovních míst, než jiné recese od začátku 70. let minulého století.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru