Americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) chce začít vybírat poplatek až dva dolary (asi 35 Kč) týdně za možnost přijímat články a další obsahové materiály WSJ na mobilní zařízení. Informovala o tom agentura AP. Materiál by byl přístupný na běžných mobilních telefonech i na zařízeních iPhone, BlackBerry a dalších komunikátorech.

Majitelem listu je společnost News Corporation mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Ten již v létě oznámil, že zpoplatní zpravodajství všechny zpravodajské weby své společnosti postupně zpoplatní.

Jde o další krok, jak vydělat na zpravodajství přebíraném z moderních technologií. Murdoch řekl, že se zahájením výběru poplatků se počítá v horizontu jednoho až dvou měsíců, tedy ještě do konce letošního roku. Murdoch se o chystaném zpoplatnění zmínil na úterní konferenci v New Yorku. Bližší podrobností by měly být známy během týdne.

WSJ se tímto krokem snaží být méně závislý na své tištěné verzi zpravodajství. Středeční vydání WSJ uvádí na obálce cenu 2 dolary, tedy stejnou částku jako plánuje Murdoch pro mobilisty za týden.

Murdoch zpoplatní i weby

List WSJ už loni v srpnu zdarma zpřístupnil službu "Mobile Reader" pro přístroje BlackBerry a zhruba před pěti měsíci ji nabídl také majitelům přístroje iPhone. List uživatele upozornil, že mobilní aplikace bude zdarma jen po omezenou dobu.

Na rozdíl od většiny amerických novin WSJ už dlouho vyžaduje poplatek i za přístup k většině obsahového materiálu na svých webových stránkách. Tato strategie se mu však zatím vyplácí, protože uživatelů on-line služeb má už více než jeden milion.

Nyní se Murdoch snaží zajistit firmě další výnosy přes jiné kanály, z části proto, aby vyrovnal negativní dopady prudce klesajících příjmů z reklamy v posledních letech. Záměrem je zpoplatnit přístup na webové stránky i dalších novin, které patří do skupiny impéria News Corporation. Je to třeba americký list The New York Post nebo britské noviny The Times.

Sleva pro předplatitele novin

Čtenáři WSJ, kteří si předplácejí on-line materiály, mohou tyto články číst i na svých mobilních telefonech, aniž by museli platit cokoli navíc. Podmínkou je pouze to, aby měli odpovídající mobilní prohlížeč.

Předplatitelé tištěné verze WSJ, kteří budou mít zájem také o verzi zpravodajství pro mobilní telefon, budou navíc ke svému předplatnému platit jeden dolar týdně. Zmíněné dva dolary týdně tak budou platit jen ti, kteří si nepředplácejí tištěnou verzi.

News Corporation možná nebude digitální poplatky omezovat pouze na noviny. Podnik zvažuje poplatky i za možnost sledovat filmy či televizní pořady na portálu hulu.com, což je internetový zábavní servis, který News Corp vlastní společně s podniky Walt Disney a NBC Universal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru