Americké ministerstvo financí a banka Citigroup zahájily diskuzi o tom, jakým způsobem dojde k prodeji 34procentního podílu, který získala vláda záchranou banky. Ta je třetí největší americkou bankou a celková výše poskytnuté státní pomoci dosáhla objemu 52 miliard amerických dolarů.

Plán prodeje podílu v Citigroup je ve svém počátku a podle zdrojů blízkých jednání se zatím zvažují tři varianty odprodeje. V první z nich budou akcie prodány veřejným investorům v blocích v průběhu následujících šesti až osmi měsíců. Ve druhé variantě ministerstvo financí počítá s drobnými prodeji denně či týdně, třetí možnost pak připouští prodej podílu najednou formou řízené nabídky.

Vláda by se podle dostupných informací mohla začít zbavovat podílu již v říjnu, celá operace by měla trvat 6-8 měsíců.
"Všichni by měli mít zájem zbavit se takového břemene a dostat ho pryč z vlády. Jsem si jistý, že vláda se podílu v Citi chce zbavit, otázka je, jak to chce provést," uvedl analytik Meredith Whitney.

Velké sousto pro trh?

Šéfovi banky Vikramovi Panditovi by tento krok umožnil vystoupit z dosavadního vlivu státu na banku, kdy 25miliardová půjčka z vládního podpůrného programu byla poskytnuta proti preferenčním akciím. Část preferenčních papírů federální vláda již vyměnila minulý týden za 7,7 miliardy běžných akcií Citigroup.

Podle informací listu Wall Street Journal banka plánuje vydat dalších 5 miliard kusů běžných akcií a výtěžek z nich použít na splacení další části preferenčních akcií držených americkým ministerstvem financí.

Způsob prodeje podílu v Citigroup by mohla ovlivnit také očekávání ohledně dostatečné hloubky trhu, zda-li je schopný absorbovat prodeje ze strany státu bez výraznějšího dopadu na pokles ceny akcií. Podle dat agentury Bloomberg je na trhu v oběhu 23 miliard akcií Citigroup, z nichž již 15 miliard kusů je v rukou privátních investorů.

V posledních čtyřech týdnech mění majitele průměrně 914 milionů akcií banky za obchodní den.“Trh je dostatečně hluboký na to, aby vstřebal několik miliard akcií banky, tedy několikanásobek denního objemu,“ domnívá se Moshe Orenbuch, analytik Credit Suisse.

Již v červnu splatily státní pomoc z programu TARP banky JPMorgan, Goldman Sachs a Morgan Stanley. Splacení přislíbily Bank of America, Wells Fargo. „Citigroup bude schopna splatit vypůjčené prostředky a aktuálně je vrátit i se ziskem pro americké daňové poplatníky,“ uvedl pro Bloomberg za vedení banky Richard Parson.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru