Zájem Čechů o dovolenou na podzim letos hodně ochabl. Zatímco před rokem byla nabídka zájezdů na září k moři přebraná, letos je z čeho vybírat.

Například největší tuzemské cestovní kanceláři Exim Tour díky slabým předprodejům zbylo na tento termín 40 procent zájezdů, dvakrát víc než loni.

"Začátkem září prodej zájezdů opravdu nešel, odhadujeme propad asi o třetinu. Pak cestovní kanceláře spustily slevy a pokles meziročních prodejů na celém trhu se snížil asi na patnáct procent," řekl včera HN mluvčí Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Krize trh poznamená 

Dnes už je jisté, že celkový trh zájezdů krize citelně poznamená. "Tržby cestovních kanceláří se sníží proti loňsku o tři miliardy na 15 miliard korun. Počet prodaných zájezdů se letos dostane pod dva miliony, zatímco vloni to bylo bezmála 2,2 milionu," odhadl na základě aktuálního průzkumu mezi cestovkami Okamura.

Mnoho lidí se totiž kvůli obavám z dopadů krize vzdalo zahraniční dovolené i možnosti prodloužit si léto u moře.

V některých cestovkách je teď přitom zlevnění rekordní. »Vloni jsme zlevňovali o dvanáct až patnáct procent proti letním cenám, letos to je až o dvakrát tolik," potvrzuje Dan Plovajko, mluvčí CK Fischer.

De luxe o tisíce korun levněji 

Například deset nocí v tříhvězdičkovém hotelu Despo na Krétě all inclusive, bez tax a s odletem koncem září stojí 12 290 korun, koncem srpna to bylo skoro 16 tisíc korun. Ve čtyřhvězdičkovém hotelu Lutania Beach na Rhodosu přijde zájezd all inclusive na sedm nocí na 14 790 korun bez tax, koncem srpna to bylo 17 590 korun. Větší zlevnění umožňují nejnovější slevy hoteliérů, kteří se snaží poloprázdné hotely zaplnit za každou cenu. "Hoteliéři počítají ztráty a už jim mnoho času k jejich snížení nezbývá. Raději vezmou víc hostů za nižší cenu, než aby je neměli," vysvětluje Plovajko, proč dál zlevňují zájezdy do Středomoří, do Egypta, Bulharska nebo Tuniska.

Přímořská letoviska trpí hlavně úbytkem zájmu Němců, Angličanů a Rusů, kteří kvůli krizi výrazně omezili cestování. Například do Bulharska se dá týden s vlastní dopravou teď koupit za 4 tisíce korun, do Tuniska za 7 tisíc korun.

"V některých případech jsme dosáhli zvýhodnění od hoteliérů, jindy nabízíme slevy na úkor své marže," říká Pavlína Pešová, mluvčí Firo Tour. Zlevnění se teď týká i luxusních pětihvězdičkových hotelů, které se v minulosti v lastminutových nabídkách neobjevovaly. "Jejich kapacity v letoviscích jsou omezené a stačily se vyprodat dříve. To letos neplatí," říká Jan Koláčný, obchodní ředitel Exim Tours.

Návrat do letovisek v EU 

Podle cestovek také Češi letos méně experimentují a vrací se do klasických letovisek v zemích EU. "Nejvíce vzrostl zájem o řecké ostrovy, Itálii a Španělsko," uvádí Koláčný.

I ten, kdo si dovolenou v zahraničí neodepřel, ale letos víc šetřil. Vloni Češi průměrně utratili za zájezd do ciziny a za další výdaje na místě v průměru 15 600 korun. Letos to podle asociace bude pod patnáct tisíc korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru