Americké akcie v pondělí vzrostly sice jen mírně, ale nejvýše za téměř rok. Po počátečním propadu, který způsobily obavy z možné obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, investoři kupovali energetiky a finanční tituly.

Index Dow Jones posílil o 21,39 bodu na 9626,80 bodu, tedy o pětinu procenta. Index Nasdaq Composite posílil o polovinu procenta na 2091,78 bodu se ziskem 10,88 bodu.

Ranní ztráty akcií způsobil páteční krok Spojených států, které zavedly vysoká odvetná cla na dovoz pneumatik z Číny. Finanční trhy se obávají obchodní války mezi těmito ekonomickými velmocemi. Čína zatím reagovala předložením stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO).

Akciový trh pak pomohla oživit společnost síťových služeb AES Corp. List Wall Street Journal napsal, že se čínský investiční podnik zajímá o podíl v ní.

Analytici dodávají, že je nárůst z poslední doby ohromný. Index širšího trhu Standard & Poor's 500 za šest měsíců posílil o 55,1 procenta, napsala agentura AP. Připomněla, že před rokem akcie padaly kvůli kolapsu investiční banky Lehman Brothers, kdy Dow Jones ztratil 500 bodů během jednoho dne.

Spor mezi USA a Čínou

Na devizovém trhu posílila evropská měna vůči dolaru na nejvyšší úroveň za letošní rok. Také obchodníci s devizami pozorně sledují vývoj sporu mezi Spojenými státy a Čínou.

Kurz eura v závěru dne stoupl o 0,4 procenta na 1,4622 USD. Během dne se dostal až na 1,4652 USD, podle Reuters nejvýše od loňského prosince. Dolar vůči japonskému posílil o 0,3 procenta na 90,93 JPY.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru