Poslanec ODS David Šeich se na začátku minulého roku omluvil kvůli nemoci nejméně na dva dny z jednání sněmovny. Na rozdíl od běžných zaměstnanců ale nepřišel ani o korunu ze svého platu, protože si nevybral nemocenskou. "Nenárokoval jsem si nemocenskou, protože jsem žádné peníze navíc nechtěl," obhajuje se Šeich.

O peníze se tím nepřipravil, naopak si je přivydělal. I jako poslanec by totiž neměl za první tři dny nemoci dostat nic - pokud by si ovšem vzal neschopenku. Šeich ale místo toho využil možnosti, že se z jednání sněmovny může omluvit a zůstat doma. Podobně to dělá i řada dalších poslanců. Od roku 2007 si vybralo nemocenskou jen šest poslanců a senátorů.

Nejzdravější politici jsou v Česku

Poslanci a senátoři v Česku jsou jedni z nejzdravějších zákonodárců na světě. Alespoň to tak působí při pohledu na statistiku toho, jak čerpají nemocenskou. Při bližším prozkoumání těchto údajů ovšem vyjde najevo něco jiného: čeští poslanci a senátoři jsou nemocní stejně jako běžní lidé. Jen si, na rozdíl od řadových zaměstnanců, nemocenskou nevybírají, a nepřichází tak o své peníze.

Každý "obyčejný" zaměstnanec ztratí při několikadenní chřipce značnou část výplaty, za první tři dny nemoci navíc nedostane ani korunu. Tohle pravidlo ovšem neplatí - i když by mělo - pro poslance a senátory.

Už od loňského ledna zákon sice nařizuje i ústavním činitelům stejné podmínky čerpání nemocenské, zákonodárci si ji ovšem téměř vůbec neberou. Podle údajů kanceláří Poslanecké sněmovny a Senátu si čerpali nemocenskou od roku 2007 jen tři senátoři a tři poslanci. A ve všech šesti případech to byli vážně a dlouhodobě nemocní.Vzít si ovšem neschopenku na obyčejnou několikadenní chřipku - jako to běžně chodí ve většině zaměstnání - to se v českém parlamentu nedělá.

Na hlasování se zápalem plic

Omluv z jednání přitom zazní na začátku každé schůze několik, často se poslanci omlouvají právě pro nemoc nebo ze zdravotních důvodů. Třeba poslanec Zdeněk Lhota (ODS) chyběl loni kvůli nemoci nejméně na čtyřech jednáních. "Přiznám se, že jsem ani nevěděl, že bychom měli být v případě nemoci na odměnách nějak kráceni," snaží se Lhota obhájit, proč si po dobu nemoci nechal vyplácet svoji poslaneckou odměnu v plné výši.

A není sám. Stejně to dělají i další desítky poslanců. Ze schůzí se jednoduše omluví, nikdo je totiž nemůže donutit, aby si brali nemocenskou. Při omluvě ani nemusí uvádět důvod. A nikdo zároveň nekontroluje, zda poslanec, který se omluvil z důvodu nemoci, si nechal vypsat neschopenku. "Nevzal jsem si ji proto, že mi to nikdo nenabídl. Byl jsem přijat akutně do nemocnice, a než na to vůbec přišla řeč, byl jsem zase v parlamentu," hájí se poslanec ODS Radim Chytka, který loni chyběl ve sněmovně asi šest dní. "A jindy jsem zase chodil na důležitá hlasování i se zápalem plic," dodává Chytka.

Podobně to udělal i poslanec ČSSD Jindřich Valouch, když se zranil na lyžích. Ve sněmovně nebyl přes deset dní, nemocenskou si ale nebral. "Se mnou to nikdo neřešil. Od toho je ve sněmovně účtárna, aby to vyřešila," hájí se poslanec.

Poslanci nemají dovolenou, jen prázdniny

Ani senátoři ale nejsou v případě vypisování neschopenek poctivější. A na svých schůzích důvody omluv oproti poslancům raději vůbec neuvádějí. Například senátor Tomáš Julínek se ale loni, tehdy ještě jako ministr zdravotnictví, dokonce chlubil, že byl nemocný a zaplatil poplatek u lékaře. Nemocenskou si ale už napsat nenechal. "Není to povinnost čerpat nemocenskou. Jsem velmi málo nemocný, a tak jsem se zkrátka na pár dní pouze omluvil a snažil se rychle vyležet," vysvětluje podrážděně Julínek. A dodává, že zákonodárci zase nemají dovolenou jako běžní zaměstnanci, kteří si ji mohou vybrat i na dobu nemoci.

Například poslanci ovšem měli letos dovolené dostatek - sněmovní prázdniny jim trvaly tři měsíce. Senátoři se v létě nesešli na schůzi téměř dva měsíce po sobě.

"Asi to není fér, aby zákonodárci si tu nemocenskou nevybírali, když běžní občané o ty peníze přijdou. Ale například já se omlouval vždy jen na krátkou dobu - dva nebo tři dny," říká poslanec ODS David Šeich. Argument, že to je pro běžné zaměstnance právě ta nejméně výhodná délka nemoci, nepřijímá. A dodává, že sám je pro, aby první tři dny nemoci nedostali lidé ani korunu.