Pražská burza na úvod nového týdne ztratila. Hlavní index PX v závěru obchodování klesl o 0,68 procenta na 1133,6 bodu. Nedařilo se především akciím Telefóniky O2 a ČEZu. Zisky si naopak připsaly cenné papíry Komerční banky, Philip Morris a Pegas Nonwovens.

"Ačkoli pražská burza na rozdíl od západoevropských trhů mírně korigovala dřívější zisky už koncem minulého týdne, zvýšená aktivita prodávajících se jí nevyhnula," uvedl Miroslav Adamkovič z investičního bankovnictví Komerční banky.

Zdroj pádu: Telefónica O2

Největší podíl na poklesu pražského indexu měly podle Adamkoviče akcie operátora Telefónica O2. "Po ztrátě práva na dividendu před týdnem oslabily již počtvrté během pěti seancí," doplnil Adamkovič. Cenné papíry Telefóniky O2 v pondělí ztratily 2,30 procenta na 425 korun.

Z velkých emisí zlevnily také akcie energetické společnosti ČEZ, které odepsaly 1,81 procenta na 920 Kč. Rakouská banka Erste ztratila 1,24 procenta na 733 korun. Nedařilo se ani developerům, kteří shodně klesly o více než tři procenta. Společnost ECM ztratila 3,12 procenta na 369,90 Kč a akcie Orka klesly o 3,26 procenta na 222,50 Kč. "Orco přitom zítra čeká mimořádná valná hromada, kde by se mělo hlasovat o pokračování činnosti společnosti a navýšení kapitálu, ovšem za podmínky, že se sejde dostatek akcionářů," dodal Adamkovič.

Naopak zisky si připsaly cenné papíry Komerční banky, které posílily o 4,18 procenta na 3386 korun. Tabáková společnost Philip Morris si polepšila o téměř dvě procenta na 8463 Kč a textilní firma Pegas Nonwovens získala 0,33 procenta na 480 korun.

V systému pro nejlepší akcie SPAD byly uzavřeny obchody za necelé dvě miliardy korun.

Okolní středoevropské trhy si připsaly ztráty. Největší pokles zaznamenal varšavský WIG 20, když ztratil 2,10 procenta. Vídeňský ATX klesl o 1,15 procenta a budapešťský BUX odepsal 0,43 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru