Japonští výrobci elektroniky NEC Corp., Casio Computer Co. a Hitachi spojí své aktivity ve výrobě mobilních telefonů. Sloučením, které má zvýšit konkurenceschopnost firem doma i v zahraničí, vznikne druhý největší výrobce mobilních telefonů v Japonsku za firmou Sharp. Dokončeno má být v dubnu příštího roku.

Podle dohody se NEC připojí ke společnému podniku Casia a Hitachi, který vznikl v roce 2004. V nové firmě, jejíž kapitál by měl činit zhruba jednu miliardu jenů (192 milionů Kč), bude mít NEC podíl 66 procent, Casio 17,34 procenta a Hitachi 16,66 procenta. Do června 2010 má být kapitál navýšen na pět miliard JPY, podíl NEC se zvýší na 70,74 procenta a Casia na 20 procent. Naopak podíl Hitachi se sníží na 9,26 procenta. Spojení má snížit náklady na vývoj a zvýšit konkurenceschopnost a sílu značek.

Všechny tři firmy jsou relativně malými hráči na japonském trhu, kterému dominují převážně místní firmy a je již nasycen. V posledních letech se však i na japonském trhu začíná dařit zahraniční konkurenci, v čele s firmou Apple a jejím přístrojem iPhone. Japonským společnostem se ale příliš nedaří prodávat mobilní telefony v zahraničí. Částečně je to i kvůli tomu, že technologie mobilní sítě v Japonsku se liší od systémů v Evropě a USA.

Nokii nestačí mobily, vrhne se i na netbooky - čtěte ZDE

NEC, Casio a Hitachi mají podle odhadů společnosti BCN na japonském mobilním trhu podíl zhruba 20 procent. Podíl Sharpu je 22 procent. Roční tržby nové společnosti by měly činit zhruba 505 miliard jenů, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru