Národní ekonomická rada vlády (NERV) předložením Závěrečné zprávy s ekonomickými doporučeními ukončila svoji činnost. Ale to ještě nevěděla, že si Jiří Paroubek rozmyslí předčasné volby a zablokuje cestu k nim.

Co teď bude dál s ekonomickými návrhy NERVu? A co by v této situaci doporučoval ekonom Tomáš Sedláček? Jak bude svět vnímat období politické nestability?

NERV mezi svá opatření zahrnul například zavedení pětiletých zákonem stanovených výdajových rámců pro jednotlivé resorty, sankce pro ministry a náměstky, kteří rámce nedodrží.

Na tyto a další vaše otázky odpovídal člen NERVu Tomáš Sedláček. (Vzhledem k svému pracovnímu programu nestačil odpovědět všechny. Redakce i ekonom se omlouvají)

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Sedláčku, kloníte se k modelu W, kdy jedno údolí krize je za námi a druhé ještě hlubší můžeme předpokládat? Pokud ano, co může být dalším spouštěčem? Jak vnímáte přístup jednotlivých stran akceptovat pesimistickou variantu dalšího vývoje a přijmout preventivně tvrdší opatření? Děkuji
Tomas Sedlacek
Z dosavadního vývoje jsem stále trošku nervózní, varianta W není vyloučená, ale spíše to vypadá přinejmenším na variantu L. Trhy se opravdu vzpamatovaly trošku příliš rychle na můj vkus a uvidíme, co se stane, až zas stoupne nervozita na trzích. Nebo až dojdou některá vládní opatření.
Čtenářský dotaz
Co znamená poslední krok politiků pro český akciový trh? Bude mít tento krok dopad třeba na cenu ČEZu? A jaký? díky
Tomas Sedlacek
Na akciový trh asi příliš velký dopad čekat nelze, myslím, že "trhy" už si na podobné "šoky" celkem zvykly :D Čímpak nás asi překvapí politici příště? U privatizace je to složitější - u prodeje potřebujete, měl byste mít, politický mandát prodávat. Dá se to udělat i za úřednické vlády, ale musí na tom být základní shoda mezi politiky...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, p. Sedláčku. Chtěl bych se zeptat, kdy bude moct Česká republika přijmout jednotnú evropskú měnu - euro. Myslíte si, že se situace v naší ekonomice zlepší natolik, aby to bylo někdy okolo roku 2015? Nebo to bude až někdy v roce 2019?
Tomas Sedlacek
Euro jsme mohli mít již od letošního ledna, stejně jako Slováci, jen jsme to prostě prostě "nedali". Ekonomika na to byla připravena lépe než Slovenská... teď to skutečně vypadá, pokud se opravdu zasnažíme a pokud se nebudou měnit Maastrichtská kritéria, nejdříve na rok 2015.
Čtenářský dotaz
Zdravím, proč je tak těžké mít vyrovnaný statní rozpočet, když všechny nižší sféry včetně krajů ho mají a dokonce někde je i ziskový? Na první pohled to ukazuje na neschopnost vlády se s tímto vypořádat, ale nebyla by právě toto ta správná vizitka dobře fungující vlády?
Tomas Sedlacek
drahý, drahá AM. představte si, že jste ministr, ministyně a zdědíte to, co každý ministr v ČR: nevyrovnaný rozpočet. Zjednodušíme si to: máte na vybranou z dvou možností a pak ještě jeden podvod. Co si vyberete? 1. Zvýšit výrazně daně nebo 2. Výrazně snížit důchody důchodcům ... co volíte? že se vám nechce do ničeho? tak uděláte to, co zatím každý, malý podvod: zadlužíte se. pokud zvednete daně naštvete všechny výdělečně číné, v opačném případě všechny důchodce. Když zvýšíte dluh, naštvete pár analytiků a ti vám do ulic kvůli tomu nepůjdou. Asi bychom měli...
Čtenářský dotaz
Jak vážně berete slova ekonoma Stiglitze: "Ve Spojených státech, stejně jako v mnoha jiných zemích, se z 'příliš velkých bank na bankrot' staly ještě větší. Problémy jsou nyní větší, než byly v roce 2007, před začátkem krize." Myslíte, že v blízké době hrozí nová vlna krachů bank jako na podzim 2008?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, za jak dlouho se asi dostaneme do maďarské situace?
Tomas Sedlacek
Zdravím, pokud budeme "utahovat opasky" jak navrhuje Janota, tak za 3 roky již máme státní dluh na úrovni 40% HDP. naši výhodu relativně malého zadlužení tedy můžeme rychle ztratit. Pokud Janotovy návrhy nepříjmeme, tak za 3 roky budeme na úrovni dluhu 50% a to už je blízké Maďarskému scénáři...
Čtenářský dotaz
Zajímalo by mě ,jestli konečně bude někdo deregulovat nájmy,které jsou pod náklady.Spousta bytů platí nájmy 22,25,30 korun za metr což je směšné z hlediska cen na opravy těch domů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Sedláčku. Prospělo by státnímu rozpočtu kdyby se v létě t.r. ČEZu emisní povolenky skutečně prodaly a nikoliv jen darovaly? Nebo to naši politici prostě a jednoduše "nemohli dovolit" od ČEZu požadovat a spokojili se s tím, že ČEZ bude tyto peníze náležitým způsobem "investovat". Děkuji
Čtenářský dotaz
Velký americký guru, zelený Alan řekl, že krize je důsledkem lidské přirozenosti. Rozumím tomu tak, že člověk se přirozeně snaží ojebat jiného člověka nebo jinou společnost, aby maximalizoval svůj zisk. Rozumím tomu správně? A co takhle upravit pravidla hry tak, aby nebylo možné beztrestně ojebávat a lhát o takzvaných "produktech"?
Čtenářský dotaz
Vážený pane Sedláčku, měl bych zájem absolvovat u Vás praxi, abych se něco od Vás naučil (vystudoval jsem jiný obor, ale nyní se o ekonomiku zajímám), myslíte, že byste o něčem takovém mohl uvažovat? Samozřejmě bez nároku na odměnu. Vlastně bych mohl být takový Váš asistent.
Čtenářský dotaz
Dobry den, libi se vasemu NERVu vice "neviditelna ruka trhu" v podani Adama Smithe nebo Vaclava Klause a druhy dotaz, je podle vas nase planeta zelena nebo modra, tedy pokud nebude rudá:-)Dekuji
Tomas Sedlacek
a jeje, napsal jsem na to téma celou knihu, stručněji to neumím... :D naše planeta je BAREVNA!
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Sedláčku, měl bych dva dotazy. První: Proč NERV více nepodporuje zeštíhlení státní správy (propuštění úředníků, zrušení a sloučení některých úřadů apod.)? Druhý: Můžete mi, prosím, doporučit konkrétní knihu některého současného levicového ekonoma? Díky a přeji hodně úspěchů!
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Projeví se masivní pumpování peněz do ekonomiky USA na budoucí obří hyperinflaci amerického dolaru?
Čtenářský dotaz
Všichni hovoří o tom, že trh reaguje, trh předpovídá, trh očekává, trh vyčkává, trh myslí. Kdo je vlastně ten trh, už jste ho někdy viděl?
Tomas Sedlacek
haha, krásná otázka! trh, to jsou lidé na něm, stejně tak jako by si "pekaři mysleli, že dnes bude pěkně křupavý chleba". Na sentimenty trhu moc nedávejte, často se tím vysvětluje to, čemu nerozumíme. často slýcháte, "trh má dobrou náladu, špatnou náladu..." tolik matematiky a tolik náladovosti :D
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na splacení státního dluhu. Je podle Vás správné, aby náklady nesly střední a nejnižší třídy, když v době kdy vznikal si nejvíce polepšily nejvyšší patra společnosti?
Čtenářský dotaz
Seskupení NERVu jsem vítala velmi optimisticky,ovšem ted´už mi pěkně lezete na nervy. Většinu vašich návrhů sice vítám, s vědomím, že stát na to nemá a s přáním nezadlužovat dále občany, i ty budoucí. Některé vaše návrhy mi však připadají, že je vymyslel stroj nebo snad staré známé: ,,však oni to zkousnou..´´? Proč mají občané doplácet na špatně odvedenou práci politiků? Například návrh nezapočítat studia a rodičovské dovolené do důchodů mi připadá jako naprosto nepřijatelný, až diskriminační.
Čtenářský dotaz
Jak dlouho soudite, ze je mozne zvysovat spotrebni dane, nez se zacne snizovat jejich vyber? (At uz kvuli poklesu spotreby nebo presunutim nakupu na cerny trh)
Tomas Sedlacek
tam je ten prostor dost veliký... Tady bych Laffera opravdu nepřeceňoval. Máte dvě možnosti, buď seškrtat výdaje, to se zatím politikům nepovedlo. Ani za dob dobrých, natož teď... takže pak, pokud se nechcete neúnosně zadlužit, zbývá jen zvýšit výběr daní. není to pěkné, ale tam jsme to dotáhli...
Čtenářský dotaz
Hezky den, velmi se mi Vase zprava libila a take velmi ocenuji pouziti Finska jako srovnatelneho prikladu k CR, vcetne ukazek podpory skolstvi, vedy atd. Osobne si vsak myslim, ze navrhy zustanou pouze na papire a politici je zastrci do supliku, protoze by je to mohlo znacne omezit. Nemyslite, ze to byla skoda prace? Obavam se, ze malokdo z obcanu si to precte jako rozumnou alternativu k volebnim programum. kazdopadne vam preji hodne stesti a zdravi. jakub
Tomas Sedlacek
Děkuji. 1. my ale ani nic jiného dělat nemůžeme, jsme poradci, nikoli politici. Exekuce kroků je na politicích, které volíte vy. 2. Nemyslím si, že to zůstane "v šuplíku", jak vidíte, přečetl jste si ji Vy a jistě plno dalších lidí. A politiky si budete vybírat také Vy. 3. Plno opatření už vlastně bylo politiky uvítáno, ty strany teď vyjmenovávat nechci, ale přihlásili se. 4. Politická úspěšnost "prvního protikrizového balíčku" z února byla poměrně veliká, většina opatření se skutečně přijala. ...A jak to tak vypadá, apolitickou vládu tu ještě chvíli mít budeme, buďme rádi, že je díky Bohu rozumná.
Čtenářský dotaz
Tomáši, mám dotaz z trochu jiného soudku. Máte povědomí o tom, jakým způsobem si vlády jednotlivých zemí tisknou nové peníze dle své potřeby? Je v tomto nějaké omezení? Nešlo by si takto natisknout prostředky, které by stát investoval do vybraného projektu, který by znamenal téměř 100% budoucí zisky pro státní pokladnu? Např. takto postavit další jadernou elektrárnu a veškerou energii vyvážet. Děkuji za odpověď.
Čtenářský dotaz
Myslite si, ze se muze Cesko dostat do situace, kdy se vlada rozhodne z dluhu vybruslit pomoci inflace? Jsou nase dluhy prevazne v korunach? Je mozne k necemu takovemu CNB dotlacit?
Čtenářský dotaz
Zaverecnou zpravu NERVu jsem vecer precetl, podarilo se vam udelat docela ctivy dokument. Navrhovana opatreni ale strany nerisknou, protoze jde vesmes o nepopularni kroky. Tedy masivni sekera letos a pristi rok, a k tomu rozpocet pisti zilou splatky dluhu minulych. Prosim, zkuste udelat prognozu vyvoje statniho dluhu do dalsich let...
Čtenářský dotaz
Neustale se setkavame s vyjadrenimi ze nejhorsi mame za sebou, ze krize pomalu konci,... ale konkretni tvrda cisla je prilis nepodporuji (prip. jeden mesic ano a druhy ne) Co Vy budete povazovat za indikator konce krize a navrat k rustu? Muze to byt trebas narust inflace (rekneme nekam k 5%)? Nebo jedinym spolehlivym ukazatelem bude az vlastni X-lety rust (trebas okolo 2%)?
Čtenářský dotaz
V TV teď běží program Retro, kde si mladá holčina dělá prču z toho, jak se lidi chovali před 20ti lety. Počítáte s tím, že za 20 let si z vás bude dělat prču jiná holčina - možná, že se ještě ani nenarodila...
Tomas Sedlacek
Huf, omlouvám se trochu mi zkolaboval počítač, teď už je však vše v pořádku... dělat si z nás srandu za 20 let? urciťě budeme, my sami i naše děti. pokud zůstane u "dělání prčy", jak říkáte, tak je to v pohodě, hlavně když nám nebudou nadávat :D
Čtenářský dotaz
Není podle Vás tato situace nakonec přeci jen lepší, byť se ze strany ČSSD jedná jen o pragmaticko-utilitární krok k předpokládanému vlastnímu prospěchu. Je takto větší možnost sestavit realsitičtější rozpočet? Děkuji za odpověď.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Sedláčku, jaký a na co především, může mít podle vás dopad měnová krize
Čtenářský dotaz
Dobrý deň, p. Sedláček, chcel by som sa opýtať, ktorá krajina je na tom momentálne ekonomicky lepšie - ČR alebo SR. Mám sprotichodné informácie, tak by som si to chcel ujasniť: ČR pokles -5,5% SR -5,1 %, nezamestnanosť je samozrejme vyššia v SR, zadĺženosť podobná, okolo 34 - 35 % HDP. Môže ekonomika ČR poklesnúť ešte viac, pokiaľ bude v ČR politická kríza? Alebo je už ČR z recesie vonku? Ďalšia otázka smeruje na zavedenie eura v ČR: kedy to asi bude? Som študent a otravuje ma meniť eura za koruny. So súčasnými politickými elitami to ČR asi do roku 2015 nestihne, alebo sa mýlim? Ďakujem za odpovede.
Čtenářský dotaz
Naši zemi vyčerpávají sociální dávky. Na jedné straně stát šetří na lidech, kteří přišli před důchodem o práci či nemocných, na straně druhé se cpou dávky lidem, kteří si je nezaslouží. Znám postiženého člověka, který nedosáhl na plný invalidní důchod, znám lidi, kteří mají plný důchod "na záda" a přitom chodí do lesa kácet (krást) stromy. V invalidních důchodech je hrozný bordel a korupce, závisí jen a pouze na tom, jestli tam máte někoho známého, či zda dokážete dát správný úplatek na správné místo. Kdy stát provede revizi důchodů a pozavírá revizní lékaře, díky kterým se vyplácejí invalidní důchody zdravým lidem?
Čtenářský dotaz
Součástí sociálních dávek je vyplácení přídavků na děti a dalších sociálních. Chápu jejich smysl tam, kde je rodina dočasně v sociální nouzi, kam se dostala např. ztrátou zaměstnání. Bohužel jsou u nás sociální skupiny, pro něž je každé narozené dítě zdrojem příjmů. Přídavky nejdou na výchovu dítěte, ale na jídlo, alkohol a kouření. Na Slovensku to vyřešili tak, že stanovili strop pro vyplácení sociálních dávek ve výši 10.000,- Sk na rodinu. Plánujete toto opatření i u nás?
Čtenářský dotaz
Nebylo by místo nimrání se se sazbami DPH o pár procent lepší obě sazby sjednotit někde kolem 15-20%, a tak rozpočtu výrazně pomoci?
Čtenářský dotaz
Dobrý den Tomáši, odhadujete naší recesi na delší čas, myslím tím až 2 roky ? Jinak je fajn, že máte čistý štít. Líbí se mi, že se snažíte republice pomoc.
Čtenářský dotaz
Jak vidite vliv nestabilni situace po dnesnim zruseni voleb na kurz ceske koruny? Kratkodobe i dlouhodobe. Dekuji. J.K.
Související