Necelý měsíc po útoku na koupališti v Hustopečích, při kterém utrpěl tržnou ránu předseda ODS Mirek Topolánek, nepřineslo policejní vyšetřování odpovědi na všechny otázky. Prozatím jsou čtyři muži obviněni z výtržnictví, za což jim hrozí až dva roky vězení. Při vyšetřování kauzy bylo až dosud vyslechnuto 51 lidí.

Kdo si útok objednal? Břeclavské policii se prozatím nepodařilo objasnit, kdo je v pozadí celé události. Útočníci, kteří se k činu doznali, sice uvedli, že atak si u nich objednala neznámá osoba, nic bližšího k ní ale policii neřekli.

Již dříve přitom jeden z nich naznačoval, že existuje možnost, "že to bylo ze strany nebo z organizačního týmu pana Topolánka". Kriminalisté vytvořili nákres této osoby. Zatím ji ale nezveřejní. Břeclavský policista Aleš Kocourek, který se případem zabývá, v pondělí uvedl, že se neprokázalo, že by si útok objednal někdo z Topolánkova předvolebního týmu.

Vejce není kámen

Házeli útočníci vejce i kameny? Odpověď na tuto otázku je klíčová pro právní klasifikaci činu. "Kámen je na rozdíl od vejce zbraň a může způsobit vážné poranění," zdůraznila již dříve břeclavská státní zástupkyně Anežka Forstová.  Připustila, že za napadení vejcem by patrně hrozil pohovor u příslušné přestupkové komise s následnou pokutou.

Dosavadní vyšetřování prokázalo házení vajec a kamínků o velikosti angreštu. Čtveřice zaútočila na předsedu ODS přibližně deseti vejci, která si před koupaliště přinesla ukrytá v ledvinkách a v kapsách. Při napadení navíc použila také štěrk, který na místě ležel na zemi. Pokud by podle Kocourka muži použili i větší kameny, hrozil by jim přísnější postih. Patrně by byli obviněni z pokusu o ublížení na zdraví.

Šéf jeho volební kampaně Zdeněk Mokrý uvedl, že to byl kámen. Slámová proto na něj chce podat trestní oznámení.

Odměna 210 tisíc

Jaká byla odměna pro útočníky? Pachatelé uvedli, že za rozruch na koupališti měli dostat dohromady zálohu 50 tisíc korun a následně každý z nich po 40 tisících korunách. Celkem tedy údajný objednavatel zaplatil za událost 210 tisíc korun.

Zda muži skutečně zálohu dostali, se neví, peníze nebyly podle závěrů policie zajištěny.

Celkem až pět zasažených

Jak útok proběhl? Topolánek byl ze vzdálenosti v rozmezí přibližně pěti až deseti metrů napaden 21. srpna, když odcházel z koupaliště v Hustopečích. Z výpovědí svědků vyplývá, že kromě něj zasáhla vejce a kamínky ještě další čtyři lidi. Poraněn byl jen šéf ODS - dostal zásah do hlavy. Stěžoval si pak na bolesti hlavy, které ale ustaly. Jeho lehké zranění se podle policistů přibližně do tří dnů zhojilo.

Při útoky padly ze strany útočníků i nadávky. Použili prý výrazy "zloděj, blbec, korupčník a hajzl", napsal deník Právo. Čtveřice byla již v minulosti stíhána za různá napadení. Protože je Topolánek poslancem, prověřovali kriminalisté, zda se útočníci nedopustili i útoku na veřejného činitele. "Nebylo ale zjištěno, že by byl útok veden pro výkon této funkce," dodal policista.

Intervence ministra vnitra?

O kauze se v posledních dnech začalo znovu hovořit v souvislosti s informací médií, podle které ministr vnitra Martin Pecina údajně požádal Mirka Topolánka, aby stáhl trestní oznámení podané proti čtveřici mužů. Pecina později tvrzení popřel. Topolánka prý nekontaktoval, pouze mu neformálně sdělil svůj názor.

Obhájkyně útočníků Klára Slámová chce do pondělí podat trestní oznámení proti Zdeňku Mokrému, šéfovi předvolební kampaně Léto s Topolem. Ten prý totiž na policii uvedl, že útočníci způsobili Topolánkovi tržnou ránu v délce asi dvou centimetrů. "To je nesmysl, Topolánek tak velkou ránu neutrpěl," řekla Právu.