Odborové organizace Českých aerolinií v pondělí předložily ministrovi financí Eduardu Janotovi plán, jak firmě příští rok ušetřit přes 900 milionů korun. Odborům se totiž nelíbil plán managementu prezidenta Radomíra Lašáka, který počítá s propuštěním více než osmi stovek lidí nebo snížením mezd pilotů o 30 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent.

V pondělí také zasedla mimořádná valná hromada, která vyměnila polovinu dozorčí rady ČSA. Novým předsedou rady se místo Ivana Kočárníka stal Václav Novák (53), který v minulosti vedl například restrukturalizaci společnosti Vítkovice. Po skončení hromady to oznámil jeden ze členů rady Tomáš Uvíra.

O změnách ve složení dozorčí  rady již den před valnou hromadou informoval Janota v televizních Otázkách Václava Moravce. Z rady již v pátek odstoupili její předseda Ivan Kočárník a členka rady a primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Z dozorčí rady hromada odvolala také Jana Bürgermeistera, Ivana Foltýna, Petra Poláka a Pavla Škváru. Novými členy jsou kromě Nováka, Miroslav Zámečník, Zdeněk Šmejkal, Pavel Fuchs, Michal Mejstřík a Vladimír Bail.

Ve funkcích členů dozorčí rady zůstali Tomáš Uvíra, Roman Boček, Jaroslav Lorenc, Dušan Horák, Tomáš Brabec a Radomil Kratochvíl. Obměna měla podle záměru ministerstev financí a dopravy přivést do rady krizové managery, kteří napomohou restrukturalizaci firmy.

Odbory deatily svého plánu tají

Podrobnosti úsporného plánu odborů však žádná ze stran nezveřejnila. Jak uvedl předák pilotů Filip Gaspar, návrh počítá s úsporou v různých činnostech společnosti, jeho součástí je například pokles mezd zaměstnanců, propouštění nebo snížení nákladů v administrativě.

Podle Janoty se odborářským návrhem bude zabývat nová dozorčí rada. "Dozorčí rada se tím bude zabývat," sdělil Janota. Rada však podle něj zároveň projedná již dříve zveřejněný krizový plán vedení firmy, jako třetí alternativa přichází v úvahu vlastní plán členů rady na záchranu firmy.

Podle informací HN se však zároveň vyostřil rozpor mezi ministerstvy financí a dopravy, jak krizi ČSA řešit. "Janota má zájem razantně snížit platy a další náklady ČSA, jak to navrhuje Lašákovo vedení. Ale odboráři a piloti se domlouvají hlavně s ministerstvem dopravy na měkčím plánu," uvedl zdroj přímo z dozorčí rady. 

Personální zemětřesení, do ČSA míří členové NERVu

Ministr financí již v neděli uvedl, že složení dozorčí rady ČSA se změní.

Novou radu mají tvořit odborníci na krizový management, což je hlavní důvod náhlých změn v kontrolním orgánu. Kromě Nováka, kterého valná hromada zvolila do čela dozorčí rady, jsou novými jmény v radě i dva členové v pondělí končícího NERVu ekonom Miroslav Zámečník a ekonom Michal Mejstřík.

Nový šéf dozorčí rady Václav Novák je spolumajitelem firmy M. L. Moran, zaměřené na krizový management. Podílel se například na restrukturalizaci a prodeji Vítkovic nebo ústecké společnosti Setuza.

Záměrem ministerstva financí prý není výměna představenstva v čele s prezidentem Radomírem Lašákem. "Teď primárně řešíme situaci v následujících třech týdnech, než skončí proces privatizace," řekl Janota. Změna managementu je však velmi pravděpodobná. "V pondělí ráno ještě ve funkci budu, pak se uvidí," řekl Lašák HN o víkendu.

Souboj ministerstev dopravy a financí?

České aerolinie se potýkají s krizí a - jak se nedávno vyjádřil Lašák - bojují o přežití. V pololetí ztráta firmy činila 1,8 miliardy korun, na konci roku má přesáhnout dvě miliardy. Lašákovo vedení proto přišlo s plánem na propuštění až 860 lidí ze 4600, omezení linek a snižování mezd. To podporuje i Janota a s plánem souhlasila i původní dozorčí rada v čele s Ivanem Kočárníkem.

Podle informací HN ovšem piloti našli zastání na ministerstvu dopravy, jež je připraveno prosadit mírnější návrhy. Spekuluje se i tom, že na post prezidenta ČSA má zálusk náměstek ministra dopravy Roman Kramařík. Prezident sdružení pilotů Filip Gaspar HN řekl, že odboráři s Kramaříkem o situaci v ČSA jednali. "Nic to neznamená, snažíme se jednat s každým. Ale ministerstvo dopravy se zdálo chápavější než ministerstvo financí," řekl Gaspar.

Podle některých informací za personálním zemětřesením stojí ministr dopravy Gustáv Slamečka. Ten by se s Janotou nestřetl poprvé, již v létě proběhla výměna názorů nad penězi z rozpočtu, které Slamečka požadoval na dopravní infrastrukturu.

Činnost odborů a tlak některých členů vlády byly podle Kočárníka hlavními důvody pro jeho páteční odstoupení z rady. Ze stejných důvodů odstoupila z rady i chomutovská primátorka Ivana Řápková. 

Veškeré úvahy o dalších krocích státu k ČSA padnou, pokud se firmu podaří prodat konsorciu Unimex - Travel Service. Ministerstvo financí nyní čeká na cenovou nabídku, která by měla přijít do 30. září.