Český statistický úřad v pondělí zveřejnil údaje o červencových maloobchodních tržbách v České republice. Sezónně očištěné maloobchodní tržby vzrostly v červenci proti červnu reálně o 1,1 procenta a meziročně klesly o 3,1 procenta. Bez očištění se tržby meziročně snížily o 4,9 procenta.

Největší podíl na meziročním poklesu měl opět prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

"Ani slevy tak zatím nepřevážily negativní náladu spotřebitelů, kteří v obavách z dalšího vývoje raději krátí svoje výdaje na spotřebu.Z pohledu inflace slabé tržby obchodníků naznačují, že doba nízké inflace bude ještě dlouhá," podotkl Petr Dufek z ČSOB.Podle něj chybí pozitivní impulsy, které by spotřebitelům vrátily důvěru.

Sezónně neočištěné tržby klesly meziročně o 4,9 procenta (bylo o jeden pracovní den méně než ve stejném měsíci 2008). Největší podíl na meziročním poklesu měl opět prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) a nepotravinářského zboží.

Podle Heleny Horské z Raiffeisenbank za meziměsíčním zlepšením stojí potraviny, prodej aut nadále klesá.  "Poptávka domácností zůstává stále slabá.  Nezaměstnanost zůstane totiž vysoká a růst reálných mezd jen pozvolný. Letošní maloobchodní tržby budou podle našich odhadů o 5 procent nižší než loni. Ani v příštím roce s jejich výraznějším růstem nepočítáme." uvedla analytička.

Předchozí vývoj 

V červnu tržby meziročně klesly o 4,9 procenta. Tempo poklesu se tak proti květnu snížilo, tržby v maloobchodě i nadále vykazují sestupnou tendenci, kterou nepřerušuje ani nízká inflace. Lidé se bojí o práci a protozbytečně neutrácejí a šetří peníze na horší časy.

"Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost ještě svého vrcholu nedosáhla, nečekají obchodníky lehké měsíce," komentoval již červnová čísla hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Tržby včetně maloobchodního prodeje pohonných hmot, avšak bez prodeje aut a jejich oprav, byly  v červnu nižší o 1,7 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně bez očištění snížily o 11,6 procenta.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru