V pondělí na jednání valné hromady Českých aerolinií bude odvolána celá dozorčí rada ČSA. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl šéf resortu financí Eduard Janota. "Končí celá dozorčí rada," řekl ministr. Z dozorčí rady ČSA již v pátek odstoupili její předseda Ivan Kočárník a členka rady a primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Podle moderátora pořadu Václava Moravce do dozorčí rady ČSA míří krizový manažer Miroslav Novák a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonom Miroslav Zámečník. "Oba pánové jsou adepty, situace však není uzavřena, musíme znát názor druhé strany," řekl k tomu ministr Janota.

Na otázku, zda do rady nastoupí ekonom a člen ČSSD Jan Mládek, Janota řekl, že v dozorčí radě by neměli být žádni zástupci politických stran. Měli by tam být odborníci ekonomové, dodal ministr.

Návrh, kde uspořit jednu miliardu

Janota dále informoval, že se v pondělí ráno sejde s odboráři ČSA. Ti tento týden na jednání s vedením společnosti odmítli navrhované snížení platů. Opatření bylo součástí plánu vedení firmy na úsporu miliardy korun ročně.

Odbory v pondělí předloží vlastní návrh úspor. "Očekávám, že předloží návrhy na úspory minimálně ve stejné hodnotě, tedy jedné miliardy korun," řekl Janota.

Řápková jako důvod rezignace uvedla útoky politiků ČSSD a odborářů ČSA na management a vedení společnosti. Kočárník i Řápková vidí původ kritické situace firmy, která se dostala do téměř dvoumiliardové ztráty, v chybách předchozího vedení firmy nynějšího volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. To odmítl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

V původně 12členné dozorčí radě ČSA nyní zůstávají místopředsedové Tomáš Uvíra a Dušan Horák a členové Tomáš Brabec, Jan Bürgermeister, Ivan Foltýn, Roman Boček, Radomil Kratochvíl, Jaroslav Lorenc, Petr Polák a Pavel Škvára.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru