Zákon o střetu zájmu se moc nezmění. Sněmovna odmítla návrh Senátu, aby se tato pravidla vztahovala jen na zákonodárce, členy vlády nebo šéfy ústředních orgánů. Poslanci naopak prosadili původní znění, které má zbavit povinnosti předkládat majetková přiznání jen ředitele škol a školských zařízen. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Někteří ředitelé si na dřívější normu stěžovali. Vzhledem k průtahům při jejím schvalování museli do konce června majetková přiznání vyplnit a poslat na ministerstvo. Většina se však shodla, že v podstatě neměli co přiznávat.

Senátoři navrhovali, aby zákon platil jen do konce příštího roku s tím, že vláda do té doby připraví účelnější normu. Tento úmysl našel podporu u 22 poslanců, zatímco novelu zákona v původním znění podpořilo 155 členů dolní komory.

Členové horní komory parlamentu svůj postoj zdůvodňovali tím, že zákon o střetu zájmů v současné podobě neplní svůj účel, kterým je pomoc při odhalování korupce. Navíc je podle nich neustále měněn.  

Majetková přiznání musejí kromě ústavních činitelů a řídících pracovníků státních nebo obcemi zřízených institucí předkládat také šéfové ústředních státních orgánů, ředitelé tajných služeb nebo členové statutárních, řídících, dozorčích a kontrolních orgánů. Již loni byli povinnosti zbaveni soudci a státní zástupci, přibyla naopak některým policistům.

Související