Program podpory ekonomiky, který v únoru prosadil prezident Barack Obama, údajně vytvořil v americké ekonomice dosud 600.000 až 1,1 milionu pracovních míst. Tvrdí to ve své dnešní zprávě Rada hospodářských poradců Bílého domu. Prezidentovi poradci se zprávou přišli ve chvíli, kdy je míra nezaměstnanosti v USA nejvyšší za více než čtvrtstoletí a Obamova popularita zčásti kvůli tomu prudce klesá. Podle řady pozorovatelů jsou ovšem podobné odhady vysoce pochybné.

Podle zprávy poradců také stimulační balík v sumě 787 miliard dolarů podpořil ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky o zhruba 2,3 procentního bodu. Ekonomika ve skutečnosti o jedno procento klesla, což znamená, že podle Bílého domu by se bez vládní podpory propadla asi o 3,3 procenta. Americká ekonomika je v recesi od konce roku 2007 a pokles zažívá již čtyři čtvrtletí za sebou.

Nezaměstnanost v Americe je nyní i přes rozsáhlou vládní stimulaci ekonomiky mnohem vyšší, než s jakou Obama počítal počátkem roku. Někteří ekonomové, komentátoři a dokonce i někteří umírnění Obamovi spolustraníci odhady o počtu míst "vytvořených a zachráněných" vládní podporou už déle zpochybňují. Tyto údaje podle nich jsou jen vládní propagandou, protože je není nijak možné přesněji zjistit.

Obama počátkem tohoto roku, kdy přijetí obřího stimulačního balíku prosazoval, sliboval, že míra nezaměstnanosti letos nepřekročí osm procent. Minulý měsíc se však už vyšplhala na 9,7 procenta a bez práce je nyní 17,9 milionu Američanů. Americká ekonomika přitom od února, kdy Kongres schválil plán stimulace, přišla o více než 2,5 milionu pracovních míst. Odhad prezidentových poradců tak říká, že bez stimulace by ztratila až 3,6 milionu míst.

Ze zprávy také plyne, že tak výrazného zlepšení bylo dosaženo jen s pomocí malé části celkového stimulačního plánu. Rada konstatovala, že ze 787 miliard dolarů bylo do konce srpna "vynaloženo nebo předáno americkým daňovým poplatníkům a podnikům ve formě snížení daní" 151,4 miliardy dolarů neboli pouhých 20 procent balíku. Jde přitom o sumu řádově odpovídající výdajům federální vlády za půl měsíce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru