Slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský protějšek Gordon Bajnai na čtvrteční schůzce přijali jedenáctibodové prohlášení, které má zmírnit napětí mezi oběma zeměmi. Předsedové vlád se shodli na vzniku společné rady pro spolupráci či společné komise, která bude bojovat proti rostoucímu extremismu.

Fico, který schůzku označil za úspěšnou, s Bajnaiem hovořil i o sporném slovenském jazykovém zákonu, který vzájemné vztahy vyostřil.

Premiéři se shodli na tom, že jednání bylo úspěšné a že se budou pravidelně setkávat. Fico svého maďarského kolegu pozval na Slovensko. "Pokud to bude považovat za vhodné, může si pan předseda vlády i vybrat lokalitu, kde bychom se mohli setkat," řekl Fico a jako místo schůzky navrhnul Komárno.

Premiéři jednali i o sporném slovenském jazykovém zákonu, který vzájemné vztahy obou zemí dále vyostřil. Na Slovensku se musí od 1. září mluvit na úřadech a v oficiálním styku slovensky, ve slovenštině musí být také veřejné tabule či reklama. Za prohřešky budou od ledna hrozit pokuty až 5000 eur (přes 127.000 korun). Ve své mateřštině mohou příslušníci menšin s institucemi komunikovat jen v místech, kde tvoří nejméně pětinu obyvatel.

Fico svého kolegu ujistil, že norma, kterou Budapešť kritizovala, neomezuje používání jazyků národnostních menšin. "Postavení a práva příslušníků národnostních menšin, včetně maďarské národnostní menšiny, odpovídají evropskému standardu," řekl Fico. V deklaraci se obě země zavázaly, že budou respektovat názory Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě na jazykový zákon. "Nejde tu o náš subjektivní názor, musíme brát v úvahu evropský názor třetí strany," poznamenal Bajnai.