Zemědělské škody klientů České pojišťovny, která má na trhu tohoto pojištění tříčtvrtinový podíl, jsou letos nejhorší v novodobé historii pojišťovnictví. Zemědělci ČP oznámili letos přes 2400 škod na plodinách a zvířatech, jejichž výše přesáhne 800 milionů korun. O rok dříve vyplatila ČP 500 milionů Kč, v roce 2007 to bylo 400 milionů Kč. Novinářům to řekl ředitel zemědělského pojištění ČP Jiří Havelka.

Za zvyšujícím se počtem a objemem škod v zemědělství stojí podle Havelky extrémní výkyvy počasí. "Počasí v posledních letech je extrémnější," souhlasil ředitel Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Jaroslav Rožnovský. Důsledkem toho je podle něj například více extrémních maximálních teplot i mrazů, přívalové deště i časté sucho, plošné i lokální povodně, intenzivní eroze půdy či větší výskyt škůdců.

Pojištění je v módě

Zvýšený zájem o zemědělské pojištění v posledních několika letech podpořily podle Havelky státní dotace. Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond je zemědělcům poskytuje až do 50 procent prokázaných uhrazených nákladů na pojištění u speciálních plodin, 35 procent na pojištění ostatních plodin a dvacet procent na pojištění nákazy a hromadných onemocnění hospodářských zvířat.

Pozitivní efekt státní podpory se projevil zvýšením pojištěnosti zemědělců. Podíl pojištěné zemědělské plochy na celkové obhospodařované půdě dosáhl letos 43 procent, zatímco loni činil 41 procent a o rok dříve 37 procent. Přesto stále zůstává více než polovina rostlinné produkce nepojištěna, uvedl tajemník fondu Vladimír Suchý.

Ztráty způsobené živly u jednotlivých klientů jsou obrovské, desítky z nich mají škodu větší než pět milionů, nejvyšší škoda způsobená krupobitím přesahuje u jednoho klienta dokonce 20 milionů Kč, rekapituloval letošní kalamitní stav Havelka. Ceny zemědělského pojištění podle něj ČP nezvyšuje. "Nemáme to v plánu," podotkl.

Lesy ČR stály povodně 750 milionů Kč, letošní zisky spláchla voda na polovinu - čtěte ZDE

Povodně a zemědělství: Nadpoloviční většina škod padla na Jihočeský kraj - čtěte ZDE

Účet za povodně: Pojišťovny již vyřídily skoro polovinu škod - čtěte ZDE

ČP kryje pojištěním všechny významné negativní projevy počasí. Jde hlavně o pojištění rizika krupobití, jehož frekvence a intenzita stále narůstá, a dalších živlů, tedy vichřice, záplavy, povodně, sesuvů půdy a u vybraných ozimých plodin i rizika vyzimování.

Havelka upozornil na to, že stále ale existují rizika, která jsou obecně nepojistitelná a jejichž vyloučení je třeba řešit systémově. Jednou z variant je podle něj vybudování Fondu nepojistitelných katastrofických rizik, do něhož by finančně přispíval stát. Obdobný systém funguje v některých zemích EU či v USA a Kanadě.

Česká pojišťovna je lídrem trhu zemědělského pojištění v ČR. V roce 2008 dosáhl její podíl v pojištění zvířat 83 procent a v pojištění plodin 72 procent. Vedle ní pojišťuje zemědělce již jen Generali, Hasičská vzájemná pojišťovna a Rakouská krupobitní - Agra. ČP je součástí Generali PPF Holdingu B.V., který působí ve 14 zemích střední a východní Evropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru