Tuzemské hutnictví si v srpnu meziměsíčně polepšilo o 11 procent, ocelářství o devět procent. Meziroční srpnový propad výroby obou odvětví byl tak zhruba 15 procent, přičemž v červenci byl třetinový. Údaje pochází z měsíční statistiky asociace Hutnictví železa (HŽ).

Odborníci částečné oživení tuzemské výroby železa a oceli očekávali, i vzhledem k vývoji v Německu a ostatních okolních státech. Německé železárny zvýšily v srpnu proti červenci výrobu o 12 procent, výroba oceli narostla o téměř deset procent.

Stabilizace? Uvidíme

Největší propad tuzemské výroby zaznamenala obě odvětví v dubnu, od května již nastává mírné oživení. Podle Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus by ale bylo předčasné hovořit o stabilizaci v odvětví. "Teprve podzimní měsíce ukážou, do jaké míry za dnešním oživením stojí přechodná opatření jako šrotovné," řekl.

Snížení meziročního propadu v srpnu na 15 procent nelze přeceňovat ani podle Ludvíka Valy z asociace HŽ, protože v srpnu loňského roku již v odvětví nastal útlum. Mezi červencem a srpnem loňského roku zaznamenalo hutnictví propad o více než 11 procent, ocelářství pak o více než 16 procent.

Za prvních osm měsíců letošního roku byla výroba železa meziročně nižší o více než 37 procent, výroba oceli pak o téměř 39 procent. V Německu meziroční srovnání ukazují u železa pokles o 42 procent, u oceli o 40 procent.

Na nynější oživení na trhu už reagují dodavatelé. Například společnost New World Resources (NWR) odložila plánované uzavření koksovny Jan Šverma v Ostravě. Vedení firmy rozhodlo, že podnik si zatím koksovnu ponechá a využije růstu poptávky i cen, který registruje v posledních týdnech.