České bankynejsou zcela v pořádku, alespoň to tvrdí nejnovější výhled ratingové agentury Moody's, který zveřejnila ve čtvrtek. V budoucnu by mohlo dojít k dalšímu snížení ratingu. Na vině je přitom současný stav českého i evropského bankovnictví.

Agentura stejně jako v srpnu zohlednila do svého hodnocení fakt, že v případě nouze se na pomoc zvenčí, od státu či od zahraničních mateřských společností mohou banky spoléhat jen stěží.

"Očekáváme zhoršení kvality aktiv a ziskovosti českých bank a jen mírný růst v slábnoucí ekonomice," uvedla autorka zprávy Antonella Pisani. 

Podle Moody's probíhající zpomalení hospodářského růstu postupně zvyšuje tlak na dosud zdravou 'finanční výkonnost' bank. Ty podle agentury několik let těžily ze silného růstu počtu úvěrů.

Navzdory zvýšené zranitelnosti, Moody's v nové zprávě ubezpečuje, že bankovní sektor v České republice může spolehnout na silné a stabilní domácí franšízy a pevné finanční základy. "Ty by měly tvořit dostatečný prostor pro absorbování zhoršení klíčových finančních ukazatelů. V této souvislosti se domníváme, český bankovní systém je jedním z odolných mezi svými vrstevníky střední a východní Evropy." 

Luděk Niedermayer: Dobrou zprávou je, že české banky vůbec půjčují - čtěte ZDE

Moody's v srpnu upozornila na vysoký podíl spotřebitelských úvěrů v případě České spořitelny. Komerční bance by zase mohly způsobit potíže její velcí klienti a ČSOB nižší kapitálové rezervy, které se ztenčily během loňských odpisů toxických aktiv.

"Jsme znepokojeni, že české bankovnictví by mohlo být mnohem citlivější než někteří západoevropští bankovní vrstevníci. Je totiž relativně nezkušené v oblasti úvěrového portfolia, a to hlavně v období rychlého růstu úvěrů," uvedla agentura v květnové zprávě. "V řízení úvěrových rizik a modelů je české bankovnictví ještě nevyzkoušené," uvedla agentura již v květnu.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru