Poptávka po ropě bude v letošním i příštím roce zřejmě vyšší, než se ještě nedávno předpokládalo. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ke zvýšení odhadu ji vede hlavně vývoj v Severní Americe a v Asii, kde je poptávka po ropě proti původním odhadům vyšší.

IEA předpokládá, že v letošním roce bude v celém světě zapotřebí asi 84,4 milionu barelů ropy denně. To je o 490 000 barelů více, než agentura ještě před měsícem předpokládala. Příští rok se poptávka zvýší na 85,7 milionu barelů denně, což je proti předchozí zprávě nárůst o 450 000 barelů.

Vzhledem k hospodářské recesi nicméně agentura upozorňuje, že navzdory zvýšení odhadu bude poptávka letos nižší, než byla loni, a to asi o 2,2 procenta. Minulý rok se v celém světě v průměru spotřebovávalo 86,3 milionu barelů ropy denně. Agentura počítá s postupným zlepšením stavu ekonomiky a očekává, že v příštím roce spotřeba ropy proti letošku vzroste o více než 1,5 procenta.

IEA: Udržte ropu pod 70 dolary, jinak se světová ekonomika nezotaví - čtěte ZDE

Ropa se vrátila nad 70 dolarů. Může za to hlavně slabý dolar - čtěte ZDE

IEA plní roli poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí včetně České republiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru