Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se podle očekávání na své schůzce ve Vídni rozhodli nechat těžební limity beze změn. Za růstem cen ropy z poslední doby je podle zástupců Saúdské Arábie předpoklad růstu ekonomiky, takže není nutné se obávat ani vysokých zásob. Kartel se tak mohl věnovat otázce dodržování limitů, které schválil už dříve.

OPEC přiznal, že dodržování limitů, které si sám stanovil, je pro něj stále větší problém. Zatímco na jaře členové kartelu dodržovali stanovené limity asi z 80 procent, teď se jimi neřídí ani ze 70 procent. OPEC tak ve skutečnosti těží víc, než kolik deklaruje na papíře. OPEC dodává více než třetinu objemu ropy, která se ve světě spotřebovává.

Právě nízká disciplína způsobila, že zásoby ropy začínají bobtnat, takže značné objemy suroviny musejí být uloženy v zásobnících na moři, neboť jinde pro ně už není místo. Zásoby nyní stačí asi na 62 dnů spotřeby, což je asi o deset dnů více, než kolik je pro OPEC přijatelné. Někteří členové nicméně tvrdí, že teď je nutné mít zásoby vyšší.

Podobný názor na výši zásob ropy prezentoval i zástupce alžírské delegace. "V minulosti jsme měli vztah mezi zásobami a cenou. Když zásoby vzrostly, ceny se snižovaly. Začátkem roku 2009 se to ale změnilo. Proto je teď dost těžké říkat, že 62 dnů je moc," řekl agentuře Reuters alžírský ministr Šakíb Chelíl.

S tím ale nesouhlasí analytici. Podle nich si kartel dal pozor, aby svým postojem nenarušil proces zotavení globální ekonomiky. "Oni by určitě byli rádi, kdyby (úroveň zásob) klesla k průměru za posledních pět let. Nechtějí ale, aby ten pokles byl příliš rychlý," poznamenal ke komentářům členů kartelu David Kirsch z organizace PFC Energy.
Schůzka byla relativně krátká, kvůli postnímu měsíci ramadán ale začala až pozdě večer, protože mezi členy kartelu je řada muslimů. Ti musí v době ramadánu od úsvitu do západu slunce držet půst.

Hlavní slovo má v kartelu právě Saúdská Arábie, jejíž zástupce sdělil, že Saúdové jsou s nynější cenou ropy spokojeni, a proto není nutné, aby kartel nějak zasahoval. Barel ropy se nyní prodává za více než 70 dolarů a od začátku roku se jeho cena více než zdvojnásobila.

Lepší vyhlídky na hospodářský růst ve světě

Saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí řekl, že ceny ropy se v poslední době zvyšují především kvůli lepším vyhlídkám na hospodářský růst ve světě. "Musíte si uvědomit, že na trhu nastala zásadní změna. Ta hra se jmenuje hospodářský růst. Ten bude utvářet cenu," řekl ministr. "Pokud zde bude hospodářský růst, bude se cena zvyšovat," dodal.

Začátkem letošního roku, kdy byla globální ekonomika ve velmi špatném stavu, Saúdská Arábie avizovala, že je ochotna tolerovat cenu ropy i kolem 50 dolarů za barel. Začátkem léta, kdy se ekonomická situace začala zlepšovat, už Saúdové za rozumnou cenu považovali 75 dolarů. Producenti ropy prý musejí investovat do nových polí, což při nižších cenách ropy prý nejde.

Cena ropy se loni v létě přechodně vyšplhala nad 147 dolarů za barel, v důsledku hospodářské krize ale začala rychle klesat. OPEC proto ještě na konci minulého roku snížil těžební limity o 4,2 milionu barelů denně a od té doby je drží beze změn.