Pražská burza ve středu po dvou dnech růstu klesla. Nedařilo se především cenným papírům společnosti ČEZ a bankovního sektoru. Naopak zisky si připsaly akcie CME, NWR a Philip Morris. Hlavní index PX v závěru obchodování ztratil 0,49 procenta na 1152,9 bodu.

Podle Josefa Němého z investičního bankovnictví Komerční banky se pražské burze nadále vyhýbaly prudké změny u indexu PX a většiny titulů. "Tržní index byl celý den v červených číslech. Oslabily všechny tituly s velkou váhou v indexu, tedy obě banky a ČEZ," doplnil Němý.

Cesta dolů

Cenné papíry firmy ČEZ ztratily 0,42 procenta na 933,10 koruny. Obchody s akciemi energetické společnosti tuto středu na pražské burze tvořily téměř dvě třetiny všech uzavřených obchodů. V systému pro nejlepší akcie SPAD byly během dne celkově uzavřeny obchody za zhruba 2,69 miliardy korun, z čehož obchody s cennými papíry ČEZu byly ve výši 1,74 miliardy Kč.

Komerční banka klesla o více než procento na 3340 korun a rakouská banka Erste si pohoršila o čtvrt procenta na 758 Kč. V oslabování pokračoval také operátor Telefónica O2, když ztratil 1,53 procenta na 445,10 koruny. "Poté, co se začaly akcie Telefóniky O2 v pondělí poprvé obchodovat bez práva na dividendu, neznají jinou cestu než dolů," dodal Němý.

Výrazně se nedařilo developerům, když Orco kleslo o 2,51 procenta na 240,80 koruny a společnost ECM ztratila 1,57 procenta na 387,80 Kč.

Pátek: Závěr týdne si trhy krátí umírněným růstem - čtěte ZDE

Největší zisky si připsaly akcie mediální společnosti CME, které posílily o 3,59 procenta na 548 korun. Cenné papíry těžební společnosti NWR a tabákové Philip Morris si připsaly shodně 0,17 procenta. Pojišťovna VIG za malého zájmu investorů posílila o více než procento na 921,60 koruny.

Z okolních středoevropských trhů si ztráty připsal také budapešťský BUX, který klesl o 1,58 procenta. Naopak vídeňský ATX vzrostl o 0,83 procenta a varšavský WIG 20 si polepšil o procento.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru