Vypadalo to jako za časů opoziční smlouvy. Představitelé ODS a ČSSD, kteří k sobě jindy mají stejně blízko jako Real Madrid k FC Barceloně, se na jaře domluvili na společném postupu proti hospodářské krizi. Jenže po prezidentově vetu šrotovného se dohody zhroutily.

Co bylo v květnu, několik týdnů před volbami už neplatí.

K přehlasování prezidentského veta protikrizového balíčku ČSSD nakonec pomohli komunisté, tři lidovci a Evžen Snítilý s bývalou poslankyní zelených Olgou Zubovou. Dohromady nejtěsnější možná většina, 101 hlasů.

A ze šrotovného se stala parádní předvolební přestřelka.

Paroubek: Vyvodím z toho závěry 

Poslanci ODS totiž opustili jednací sál. Šéf ČSSD Jiří Paroubek ihned po jednání prohlásil, že z postupu občanských demokratů vyvodí závěry. Jaké, to neuvedl. Podotkl pouze, že se nebudou týkat dohodnutých změn ústavy. "Tato záležitost je pro mě velkým mementem, protože ukazuje hodnověrnost slibů lidí, jako je pan Topolánek a pan Kalousek," řekl předseda sociálních demokratů. "Skutečně myslím, že i česká veřejnost by si měla povšimnout, s jakým klidem tito pánové přešli od politické dohody k rozbití té politické dohody," dodal.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ale dohodu zpochybnil s tím, že ji s ČSSD uzavřela tehdejší vláda Mirka Topolánka, která - "dovolím si podotknout, že nikoli vlastní vinou" - v březnu padla. Tím podle Kalouska skončila i dohoda. Podle zakladatele TOP 09 je šrotovné diskriminační vůči ostatním odvětvím. "Já si myslím, že se ostatní odvětví nemají trestat," prohlásil Kalousek.


Výroky o šrotovném ze sněmovny

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka:

"Nejde o víceleté náklady. Nejde o zvyšování mandatorních výdajů. Jde pouze o jednorázovou investici, která bude realizována zejména v příštím roce. Vzhledem k tomu, že už máme měsíc září 2009, bude investována do podpory českého průmyslu prostřednictvím šrotovného a do pomoci lidem, kteří přišli o práci."

Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř:

"Ono inkriminované šrotovné, chcete-li podpora automobilového průmyslu, se v podstatě ukazuje býti velmi problematickou i v tom Německu, kam jsme se tak dívali, i na tom Slovensku, jak jsme se dívali, protože se ukazuje, že prostředky se vyčerpaly, automobilový průmysl se na chviličku zvedl, vytvořilo se velké očekávání, a nyní znovu dojde k tomu, že automobilový průmysl klesne a stejně bude muset dojít k propouštění."

Dřívější poslankyně Strany zelených Věra Jakubková:

"Jinak osobně považuji šrotovné za ekonomický, energetický a environmentální nesmysl. Jsem přesvědčena, že pokud máme volné veřejné prostředky, že by měly směřovat do zdravotnictví, kultury, životního prostředí, do školství."

Poslanec ODS Michal Doktor:


"Z peněz daňových poplatníků má být podporována výroba automobilů, a to i přes zjevné signály, dlouhodobé signály trhu, tedy daňových poplatníků samých, spočívajících v dlouhodobé stagnaci trhu a zjevnému přesycení. Auta už prostě nikdo nekupuje."

Stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban k poslancům ODS:

"Jestli dnes tím, že odejdete z Poslanecké sněmovny, znemožníte zavedení šrotovného v ČR, vzkazujete tisícům zaměstnanců v automobilovém průmyslu, že vy se na díváte tak, že je vám jedno, jestli přijdou o práci. Tento vzkaz bohužel vás bolet nebude, ale ty zaměstnance ano!"

Bývalý ministr financí za KDU-ČSL Miroslav Kalousek (nyní TOP 09):

"Kolegové, schválíte-li šrotovné, pošlete vzkaz zaměstnancům všech ostatních odvětví a ve službách, že na ně kašlete, protože veškerou kupní sílu chcete zmobilizovat ve prospěch zaměstnanců automobilového průmyslu. Ty peníze jsou jenom jedny. Když si koupím auto, nekoupím si almaru, nebo si nekoupím šaty, nebo si odepřu některé služby, kterými si zpříjemňuji, nebo ulehčuji svůj rodinný život."

Poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová:

"Podle mého názoru je to vzkaz občanům České republiky, že Poslanecká sněmovna byla schopná a politická reprezentace byla schopná se shodnout na těchto opatřeních a dala možnost vládě se rozhodnout, zda šrotovné zavede, či ne, podle aktuální ekonomické situace a výhodnosti pro Českou republiku a občany České republiky. A chtěla bych říci, že to byl podle mého názoru daleko lepší vzkaz než v té době umožnit sázení po internetu."

Místopředseda ODS Petr Nečas:

"Opravdu je to privilegium pro jeden konkrétní průmyslový obor. A uvedu konkrétní čísla. V českém nábytkářském průmyslu od roku 2006 vzrostl počet lidí, kteří museli odejít - v roce 2006 tam pracovalo zhruba 39.000 osob, dnes 36.000 osob - o tři tisíce osob. Je-li ČSSD názorově konzistentní, musí přece navrhnout třískovné za rozštípaný nábytek, na základě kterého bude státní příspěvek na nákup nového nábytku."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:

"To, že minulá vláda profitovala z dobrých opatření sociální demokracie v době vlády, prorůstová opatření, růst ekonomiky, prudký pokles nezaměstnanosti, to všechno byla opatření, která nastartovaly vlády sociální demokracie. ODS se na tom pouze svezla a dneska se vymlouvá pouze na dopad ekonomické krize."


„Je velmi smutné, že jsme jedinou zemí v celé Evropské unii, kde se zavedení šrotovného se stalo politickým tématem, nikoliv ekonomickým, jak tomu bylo v okolních zemích. Namísto seriózní ekonomické diskuse, jsme svědky zpolitizování tohoto tématu, kdy rychlá pomoc a účelná opatření na podporu tuzemských firem a jejich zaměstnanců jsou bohužel až na druhém místě," komentoval dění ve sněmovně předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. 

Šrotovné zavede až nová vláda 

V minulých dnech byly všechny strany nuceny odložit na čas zbraně politické kampaně a hledat shodu na řešení ústavně-politické krize a novém termínu voleb. Šrotovné ve středu při hlasování ve sněmovně posloužilo jako vhodná zbraň pro obnovení předvolební rétoriky.

Kdy lidé ve skutečnosti dostanou od státu příspěvek na koupi nového automobilu, je stále nejisté. Do praxe ho zavede až příslušná vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Předsedové ČSSD i KDU-ČSL se shodli, že by šrotovné měla zavést až nová vláda. S miliardovými výdaji na jeho uskutečnění navíc nepočítá ani rozpočet na rok 2010 připravovaný ministerstvem financí.