Největší stavební firma v Česku, Skanska CS, propustí 1200 zaměstnanců. Propuštění dostanou odstupné ve výši šesti měsíčních platů. Společnost odůvodnila svůj krok snahou o větší efektivitu a menším počtem zakázek. Skanska měla dosud přes 6800 pracovníků.

Krok stavební firmy potvrzuje prognózy, že ekonomická krize se ve firmách teprve projeví, pokud jde o jejich zaměstnance. Jen ve stavebnictví může za celý letošní rok zmizet až 37.000 pracovních míst. To je přibližně desetina celkového počtu. Pokud se ale připočtou ještě navazující obory, může se toto číslo vyšplhat až na 150 tisíc nových nezaměstnaných. Agentuře ČTK to řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš.

Stavbaři i lidé z kanceláří

Ve Skansce budou nejvíce dotčení lidé přímo ze staveb, kteří by měli dostat asi dvě třetiny z plánovaných výpovědí. Zbytek propuštěných budou pracovníci z kanceláří. Pokud se stavebnictví opět vzchopí, slibuje firma propuštěným, že při novém náboru budou mít přednost. Skanska dle vlastních slov průběžně konzultuje opatření s odbory. Zřídila i asistenční pomoc, která má propuštěným pomoci najít novou práci.

Kromě úbytku zakázek se na ztenčení zaměstnaneckých řad podílí také restrukturalizace celé skupiny. "Jednou z nejdůležitějších součástí restrukturalizace jsou nová organizační schémata divizí, úseků i odborů. Hlavním výsledkem je zvýšení produktivity a snížení nákladů, což skupině umožní lépe čelit současné hospodářské situaci," řekl generální ředitel Skansky Dan Ťok.

Skanska snižuje finanční cíle, její zisk se propadl na 71 milionů švédských korun - čtěte ZDE

Skupina Skanska posílila manažerské týmy svých dcer - čtěte ZDE

Nejnovější statistika o počtu nezaměstnaných říká, že bez práce je nejvíc lidí za posledních tři a půl roku. Ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý zveřejnilo údaje za letošní srpen, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,5 procenta. Před rokem v srpnu činila 5,3 procenta.

 

Trh práce podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera nadále doplácí na ekonomickou recesi. Vrchol nezaměstnanosti očekávají analytici na počátku příštího roku, kdy by mohla nezaměstnanost vystoupat podle některých odhadů i těsně nad desetiprocentní hranici.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru