Česko bude mít zákon, který reguluje chování obchodních řetězců. Za zneužití tržní síly jim bude hrozit až destimilionová pokuta. Sněmovna dnes ovšem přistoupila na pozměňovací návrh Senátu, který chce kontrolu řetězců zúžit pouze na prodej zemědělských a potravinářských produktů, a schválila návrh zákona o významné tržní síle a jejím zneužití v pozměněném znění.

Řetězcům má podle předlohy hrozit za zneužití tržní síly až desetimilionová pokuta nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Zákon vyjmenovává, které praktiky jsou zneužitím tržní síly.

Platit nejpozději za 30 dní 

Návrh poslanců ČSSD ukládá hlavně řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat třeba cenové podmínky nebo údaje o snižování cen. Zákon pevně stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejdéle do 30 dnů od dodání zboží. Řetězce by nesměly prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily. Toto se nemá vztahovat na rychle se kazící zboží nebo sezonní výrobky.

Návrh dnes opakovaně kritizoval zpravodaj hospodářského výboru Jaroslav Plachý (ODS). "Jedná se o typicky lobbistický zákon, který byl napsán nikoli skupinou poslanců, ale který byl napsán Potravinářskou komorou České republiky," prohlásil.

Proti zákonu se již dříve také postavil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Předlohu označil za asociální, podle něj zakládá riziko zvýšení cen potravin na českém trhu a dále riziko poklesu podílu dodávek zboží od tuzemských výrobců potravin do obchodních sítí. Normu dnes podrobil kritice také Evropský svaz obchodu EuroCommerce; návrh ČSSD by podle něj údajně poškodil obchodníky, jejich tuzemské dodavatele i spotřebitele.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru