Na nejvyšším postu tuzemské bankovní trojky ve středu přichází předem avizovaná změna. Žezlo současného generálního ředitele a předsedy představenstva Komerční banky Laurenta Goutarda přebírá Henri Bonnet. O změně rozhodl v červnu většinový vlastník KB - francouzská Société Générale.

Jde o reprezentanta silné francouzské bankovní skupiny, která ovládá třetí největší tuzemskou banku a pro kterou dlouhodobě pracuje. Zároveň bude Praha pro Bonneta zřejmě vyvrcholením jeho dosavadní kariéry a poslední zastávkou před důchodem.

Šedesátiletý bankéř byl doposud  dvojkou v divizi speciálních služeb, která má pod sebou splátkové, pojišťovací a leasingové společnosti skupiny ve třinácti zemích včetně Česka - patří do ní splátková společnost Essox. Zároveň je členem širšího vedení celé skupiny, které tvoří 44 nejvýznamnějších manažerů této skupiny. V Société Générale Bonnet pracoval předtím i v divizi podnikového bankovnictví a také v zahraničí, mimo jiné v Jižní Koreji, Brazílii a Německu, kde od roku 1997 vedl pět let zastoupení této skupiny.

Do čela jedině s francouzským občanstvím

Přednosti nového šéfa Komerční banky

Loajalita ke skupině

Pro Société Générale pracuje dlouhou dobu, nasbíral zkušenosti v podnikovém bankovnictví i v divizi, která je spojena se spotřebitelským financováním a pojišťovacími a leasingovými službami.

Praxe v zahraničí

Působil v Jižní Koreji a Brazílii, které podobně jako Česko procházejí rychlým rozvojem bankovních služeb. Zkušenosti z Německa mu můžou pomoci při rychlejším pochopení české mentality, která je bližší německé než francouzské.

Zkušenosti s řízením rizik

V současné etapě zhoršování ekonomiky je to vyhledávaná kvalifikace. Krize zatím dopadá víc na podnikové úvěry a pro Komerční banku, která je největší tuzemskou bankou pro podniky, je teď důsledné řízení rizik obzvlášť důležité.

Nomimací Bonneta do čele Komerční banky se francouzský většinový akcionář neodchyluje od své dosavadní praxe. Podobně jako v případě současného šéfa Laurenta Goutarda a jeho předchůdce Alexise Juana volba padla na bankéře, který pro skupinu už pracuje a kromě praxe ve Francii má i zkušenosti z ciziny.

Podle zdroje z Komerční banky, který si nepřál být jmenovaný, je Bonnet ve skupině považován za velmi dobrého odborníka na řízení rizik, což mu pro v současnou dobu zhoršování ekonomiky a úvěrů v bankách dává tu správnou kvalifikaci.

Bonnetův příchod do Komerční banky by podle analytiků mohl bance prospět. "Každý nový šéf, který přijde zvenku, znamená čerstvý vítr pro firmu. Komerční bance, která je největší bankou pro firmy, může navíc přinést i své zkušenosti z Německa. Pro mnoho tuzemských firem je Německo nejvýznamnější obchodní partner, a to by jim mohlo pomoci," říká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Bonnet přichází do Prahy v době, kdy KB už pociťuje dopady krize. Ve prvním pololetí jí čistý zisk mírně klesl - meziročně o 10,1 procenta na 5,762 miliardy korun z 6,412 miliardy korun za stejné období v minulém roce. To je lepší výsledek než čekal trh. Analytici předpovídali, že čistý zisk bude zhruba 5,4 miliardy korun.

Odcházející šéf Goutard při tom upozornil, že kvalita úvěrů podnikům se v dalších obdobích roků zhorší a příští rok očekává i dopad do půjček domácnostem. I když Goutardův nástupce to bude mít těžší, má v Česku stále jednu velkou jistotu - Češi jsou ochotni platit vysoké poplatky, a ty jsou pro banky právě v této době jistým zdrojem příjmů. 

RenomovaNý manažer Henri Bonnet je členem širšího vedení celé Société Générale, které tvoří 44
nejvýznamnějších manažerů této skupiny. foto: Société générale

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru