Loni pomohli Nově na internet, když jí prodali svůj Blog.cz a Jyxo.cz. Pomohli na nohy internetovému prodejci zájezdů Invia a teď dále expandují v Česku. Švýcarský investiční fond Centralway totiž podle informací HN vstupuje do tuzemské firmy HyperMedia.Ta provozuje největší český inzertní server Hyperinzerce.cz. Cena není u většiny podobných obchodů veřejná.

Kromě Hyperinzerce provozuje HyperMedia v tuzemsku sedmnáct, převážně inzertních webů. Skupina nabízí inzerentům oslovení přibližně jednoho milionu lidí měsíčně.

Jen Hyperinzerce.cz navštívilo v srpnu podle statistik NetMonitoru 639 tisíc návštěvníků, což je například dvakrát více než stránky tradiční Annonce. K dispozici je na něm přes osm set tisíc inzerátů. Ve spojení s projekty Centralway tak na českém webu vznikná nový velký hráč.

Ani jedna ze stran však nechce obchod komentovat. "Podobné spekulace zásadně nekomentujeme," tvrdí Vít Vrba, šéf Centralway pro střední a východní Evropu. Podle zdrojů HN však chce společnost využít systém Hyperinzerce.cz a rozjet jej v německy mluvících zemích.

Pro Centralway je vstup do společnosti Hypermedia dalším potvrzením české cesty, kterou už dlouhodobě razí její šéf, Martin Seidler.

Minulý týden například firma vstoupila do rok a půl fungujícího serveru TopRecepty.cz. I když přesná cena nebyla zveřejněna, stali se podle zástupců Centralway oba mladí zakladatelé milionáři.

V červnu pak získal Seidler a jeho lidé pětatřicetiprocentní podíl ve vyhledávači zboží a cen Hledejceny.cz. Skupina přitom ve Švýcarsku provozuje vlastní podobný portál Finder.ch.

Sám Martin Seidler začínal jako provozovatel pracovního webu v Německu. Postupně se ale rozrostl až v jeden největších inzertních serverů v německy mluvících zemích - Scout24. Na českém a slovenském webu už jako investor a konzultant působí od začátku tisíciletí. Volbu středoevropských zemí zdůvodňuje především tím, že díky svému československému občanství chápe mentalitu zdejších lidí.

Během svého působení se Seidlerově firmě povedlo několik úspěšných "exitů", jako byl například loňský prodej serverů Blog.cz a Jyxo.cz mediální skupině CME za necelých dvě stě milionů korun nebo nedávný prodej majority v internetové cestovní agentuře Invia za 73 milionů korun.

"Je to jeden z dravějších investorů na českém internetovém rybníku. Jejich investice ale bývají většinou výhodnější pro ně než pro podnikatele, do jejichž firem vstupují," říká šéfredaktor internetového serveru Lupa Patrick Zandl.

Kdo s kým

Centralway

Švýcarský investiční fond, za nímž stojí Čechošvýcar Martin Seidler. V Česku a na Slovensku v současné době mají podíl nebo přímo vlastní videoserver Čeknito, server pro tvorbu webových stránek WebNode, srovnávač cen HledejCeny nebo receptový web TopRecepty. V minulosti se jim podařilo prodat weby Jyxo.cz a Blog.cz tuzemské televizní jedničce Nova a do polských rukou i majoritní podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia.

HyperMedia

Česká firma s přibližně šedesáti zaměstnanci, která provozuje 18 především inzertních serverů. Kromě pracovních, realitních a soutěžních webů s předponou "hyper" vlastní i sedm webových katalogů (mobilů, aut, notebooků, monitorů, tiskáren, fotoaparátů a motocyklů). Podniká v tuzemsku, Polsku a na Slovensku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru