Varšava požádala Evropskou komisi o prodloužení termínu na konci srpna, protože katarský investor, který je měl původně koupit, za tyto podniky nezaplatil ve stanoveném termínu.

Podle loňské dohody měl prodej ukončit dlouhodobý spor s Bruselem kvůli státní pomoci loděnicím. Pokud polská vláda loděnice neprodá, bude muset stáhnout státní pomoc v hodnotě několik miliard eur, jež loděnicím poskytla. To by vedlo k bankrotu podniků a zrušení tisíců pracovních míst.

"Polsko má více času na privatizaci. Nebyl stanoven nový konečný termín," uvedl mluvčí komise Jonathan Todd. Původní termín vypršel 31. srpna.

Polsko schválilo prodej loděnic společnosti Qatar Investment Authority za 380 milionů zlotých (necelé 2,4 miliardy Kč) v červenci. Nový investor měl několik termínů na zaplacení za loděnice, nikdy je ale nedodržel.

Polský premiér Donald Tusk v souvislosti s prodejem loděnic ve Gdyni a Štětíně varoval, že pokud se nepodaří prodat loděnice do konce srpna, odvolá ministra státního pokladu Aleksandera Grada. Dnes však uvedl, že ho ve funkci ponechá, napsala agentura Reuters.

Polské loděnice se potýkají s tíživou finanční situací a silnou konkurencí z Asie již řadu let. Ze tří velkých loděnic v Polsku se zatím státu podařilo prodat pouze loděnice v Gdaňsku, které od státu koupila polská firma ISD Polska, jež patří do skupiny ukrajinské společnosti Donbas. I Gdaňsku, k němuž mají Poláci obzvláště silné citové vazby, protože tam vzniklo protikomunistické odborové hnutí Solidarita, ale nadále hrozí velké finanční problémy a propouštění.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru