Energetická společnost ČEZ a polský plynárenský monopol PGNiG by mohly spolupracovat při stavbě plynové elektrárny na západě Polska. Napsal to v úterý polský list Parkiet.

Elektrárna s výkonem asi 800 megawattů by měla vzniknout v areálu chemičky Zaklady Chemiczne Police. Teplo z elektrárny by měla odebírat chemička a obyvatelé města. Elektrickou energii by pak firma PGNiG prodávala na trhu.

"Dnes mohu potvrdit, že vedeme úvodní jednání," řekl listu Tomasz Karaś, ředitel PGNiG pro strategický rozvoj. Odmítl ale prozradit podrobnosti. Podle deníku Perkiet by nová elektrárna zajistila firmě PGNiG rovněž stabilní odběr plynu.

Plynárenský monopol PGNiG se přitom podle listu zajímá i o koupi už existující elektrárny s výkonem 100 megawattů. Koncern by prý chtěl s její pomocí začít vyrábět takzvanou zelenou energii, tedy energii z obnovitelných zdrojů.

Pokud by existující elektrárnu firma PGNiG získala, pak by se podle místopředsedy představenstva chemičky v Policích Tomasze Zielińského mohla projektu nové elektrárny ujmout jiná firma kotovaná na varšavské burze. "Šlo by o český koncern ČEZ," napsal list Parkiet. "Čechy by měla do záměru zapojit poradenská firma, která spolupracuje s naším (polským) plynovým koncernem," uvedl Zieliński.

Mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková ČTK pouze řekla, že ČEZ má zájem o výstavbu elektráren v Polsku a aktivně hledá nejvhodnější podmínky. "Detaily a vyjádření ke konkrétním projektům však považujeme za informace obchodního charakteru, které v tuto chvíli nechceme vzhledem ke konkurenci, která na trhu panuje, blíže komentovat," řekla.

 

Expanze do Rumunska

Česká energetická společnost ČEZ se dohodla na koupi minoritních podílů ve svých třech rumunských divizích od rumunského státního investičního fondu Fondul Proprietatea za 230 milionů eur (téměř šest miliard Kč). Oznámil to v úterý fond.

"Dohodli jsme se na prodeji svých minoritních podílů firmě ČEZ za 230 milionů eur," uvedla mluvčí fondu. Ten vlastní 12procentní podíl v divizi služeb CEZ Servicii a 30procentní podíly v divizích CEZ Vanzare a CEZ Distributie, napsala agentura Reuters.

CEZ Vanzare se věnuje prodeji elektřiny a CEZ Distrutbutie provozuje distribuční soustavu. Obě firmy vznikly v roce 2007 ze společnosti Electrica Oltenia, ve které ČEZ získal většinový podíl v roce 2005. ČEZ musel rozdělit společnost Electrica Oltenia, aby po vstupu Rumunska do Evropské unie vyhověl evropské směrnici o oddělení distribuce od ostatních aktivit.