V posledním čtvrtletí plánuje propouštět více tuzemských podniků, než kolik jich hodlá zaměstnance nabírat. Vyplývá to z výsledků studie Manpower Index Trhu Práce, který po lehce optimistickém výhledu na letní měsíce tentokrát ukázal na možnou další vlnu propouštění. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými zaměstnavateli v červenci.

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí a sleduje záměry zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.

Celkem sedm procent tuzemských zaměstnavatelů hlásí, že ve 4. čtvrtletí sníží počet pracovních míst. Před třemi měsíci plánovalo propouštění pět procent firem. Příjem dalších pracovníků předpokládají tři procenta firem, zatímco v dřívějším průzkumu jich bylo šest procent. Na 87 procent podniků neplánuje změny v počtu zaměstnanců.

"Navzdory rostoucí nezaměstnanosti je v České republice nesoulad mezi poptávkou firem a kvalifikační strukturou nezaměstnaných lidí. Na trhu práce je například nedostatek řemeslníků, techniků nebo obchodníků," uvedla generální ředitelka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Čistý index trhu práce, který vznikne tak, že se od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, odečte procento zaměstnavatelů očekávajících propouštění, je tak pro září až prosinec minus čtyři procenta. To znamená proti předchozímu čtvrtletí zhoršení o pět procentních bodů.

Čistý index se zlepšil ve 20 z 34 sledovaných zemí a naznačuje snížení trendu propouštění, který přetrvával po několik posledních čtvrtletí. Zaměstnavatelé v 15 zemích hlásí negativní index a deset z nich nejhorší náborové prostředí od zavedení průzkumu Manpower v jejich zemi. Z evropských zemí je výhled pozitivní v Belgii, Francii, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Řecku, Švédsku a Velké Británii. Pokles zpomalil v Německu. Situace je nadále nejhorší a nezlepšuje se v Irsku, Španělsku, Itálii a Rumunsku. 

Lidí bez práce přibývá

Další informace pro trh práce v úterý uveřejnilo i Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle jeho údajů vzrostla v srpnu míra nezaměstnanosti na 8,5 procenta z červencových osmi procent. O práci na úřadech práce se v srpnu ucházelo skoro půl milionu lidí.

Podle srpnových čísel MPSV na jedno pracovní místo připadá 12 uchazečů, což znamená návrat o pět let zpátky. Navíc nejde o konečné číslo, neboť analytici shodně předvídají, že nezaměstnanost se bude dále prohlubovat. "Překonání magické hranice půl milionu nezaměstnaných přijde již v září," uvedl Vladimír Pikora z NextFinance. Někteří z analytiků dokonce čekají, že v zimě, kdy se na trhu práce promítnou tradiční negativní sezónní vlivy, stoupne míra nezaměstnanosti nad 10 procent.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 45 okresů, nejvyšší byla v okresech Most (16,5 procenta), Karviná (14,6 procenta), Šumperk (14,3 procenta), Bruntál (13,9 procenta), Hodonín a Děčín (shodně 13,8 procenta), Chomutov (13,5 procenta) a Ústí nad Labem (13,0 procenta).

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána tradičně v okresech Praha-východ s 2,9 procenta, Praha s 3,4 procenta a Praha-západ s 3,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru