V Británii vzniká největší mobilní operátor s více než 28 miliony zákazníků. Firma Orange vlastněná francouzským France Télécom se spojí s britskou pobočkou německého T-Mobile. V souboji o tohoto operátora, až dosud čtvrtého na britském trhu, předčil Orange další zájemce, Vodafone i Telefoniku.

T-Mobile, Vodafone i Telefonika působí i na českém trhu, britský mobilní obchod roku však na české pobočky nebude mít žádný přímý vliv.

Vodafone i jeho španělský rival Telefónica sice předložily nabídky na převzetí T-Mobile UK za zhruba 3,5 miliardy liber (přes 100 miliard korun), ovšem ze souboje vyšel vítězně Orange s nabídkou vyšší.

V nové firmě budou mít France Télécom i Deutsche Telekom stejný podíl (50:50).  Firmy se v Británii spojily především kvůli tomu, že od tohoto kroku čekají velkou úspory nákladů a lepší pozici v boji s konkurencí.

Spojením vznikne operátor, který opanuje 37 procent britského trhu a vystřídá na pozici jedničky Telefoniku O2.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru