Ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý zveřejnilo údaje o nezaměstnanosti za letošní srpen, která dosáhla 8,5 procenta. Jde o nejvyšší hodnotu za téměř tři a půl roku. Před rokem v srpnu činila 5,3 procenta. Ani v srpnu se tak nezastavil příval lidí bez práce a míra nezaměstnanosti tak stoupá již šestý měsíc po sobě. V červenci nezaměstnanost stoupla na 8,4 procenta z červnových osmi procent.

Míra nezaměstnanosti žen vzrostla na 10,1 procenta a mužů na 7,3 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se zvýšil o 7849 osob na 483.409 uchazečů.

Celkem úřady práce evidovaly 493.751 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 8432 více než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl jejich počet o 181.418 zájemců.

MPSV tak potvrdilo odhad analytiků, kteří čekali růst nezaměstnanosti kvůli pokračující krizi na 8,5 až 8,6 procenta. Nejhorší nárůst má ekonomika ovšem za sebou, odhadli analytici.+

Podle Pavla Mertlíka je srpnových 8,5 procenta poměrně příznivé, "vzhledem k tomu, že kulminoval příval nových nezaměstnaných absolventů škol." 

Trh práce podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera nadále doplácí na ekonomickou recesi. Vrchol nezaměstnanosti očekávají analytici na počátku příštího roku, kdy by mohla nezaměstnanost vystoupat podle některých odhadů i těsně nad desetiprocentní hranici.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru