Cena termínového kontraktu na zlato v úterý vystoupila na 1000 dolarů za troyskou unci (oz; 31,10 gramu), kde byla naposledy v únoru. Na zhruba půlroční maximum se dostala i cena zlata na promptním trhu, část analytiků se ale domnívá, že trh je po rychlém růstu cen zralý ke korekci.

Investoři projevují zájem o zlato hlavně v dobách nejistého ekonomického vývoje, nákupem kovu se ale brání i proti inflaci. Riziko růstu cen se zvyšuje v reakci na mimořádně uvolněnou měnovou politiku, kterou uplatňuje většina centrálních bank vyspělých zemí. Značný vliv na růst cen zlata ale má i klesající dolar.
Na promptním trhu cena zlata vzrostla až na 997,90 USD a je rovněž na zhruba půlročním maximu. I když růst cen zlata má logické opodstatnění, analytici nabádají k opatrnosti, protože z historického srovnání je zlato nyní drahé.

Zlato na 1000 USD

Cena termínového kontraktu na zlato vystoupila na 1000 dolarů zatím jen devětkrát v historii, třikrát letos a šestkrát loni. Rekord činí 1033,90 USD/oz. Ceny na promptním trhu, kde je zlato k okamžitému dodání, byly nad hranicí 1000 dolarů pouze čtyřikrát, jednou letos v únoru a třikrát loni v březnu, kdy vystoupily na rekordních 1030,80 USD.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru