Září nemají investoři obvykle moc rádi. Dlouhodobé statistiky totiž ukazují, že právě tento měsíc je jediný z celého roku, kdy akcie ztrácejí. Například americký index S&P přišel každé září od roku 1926 v průměru o jedno procento. Stejný ukazatel uzavíral září se ztrátou 11krát v posledních dvaceti letech.

Pokles na dohled?

Letos zatím burzy, včetně té pražské, po úvodním propadu z počátku měsíce mírně rostou. A investoři si lámou hlavu, zda se poklesy opravdu dostaví. "Letošní rok je skutečně mimořádný a kvůli tomu na něj lze asi jen stěží aplikovat historické trendy a zkušenosti," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Burzy za sebou mají půlroční, téměř nepřetržitý růst. Pražská burza například za posledních šest měsíců stoupla o 80 procent. Zářijový pokles by tedy nepřekvapil.

"Trhy jsou již na vyšších než očekávaných úrovních, a proto bych jisté vybírání zisků, mezi pěti až deseti procenty, očekával," dodává analytik Atlantik FT Milan Vaníček.Někteří analytici ale čekají, že burzy sice nejdřív trochu spadnou, ale nakonec uzavřou výše. "Manažeři fondů, kteří se od března nezapojovali do obchodování, budou hledat nákupní příležitosti. To požene akciové trhy výše po určité době poklesu," vysvětluje Christian Blaabjerg ze Saxo Bank.

Směr určí velké fondy

Zářijové propady přitom obvykle nemají příliš společného se sílou ekonomiky ani s výkonem jednotlivých firem - do značné míry totiž souvisejí s daňovou optimalizací velkých amerických fondů. Jejich nákupy či prodeje dokážou s vývojem na trzích značně zahýbat.

Fiskální rok totiž obvykle končí v září či v říjnu. A pokud mají fondy proti ziskovým obchodům i nerealizované ztráty, snaží se tyto pozice uzavřít a akcie prodat. Na daních zaplatí méně.

Pro vývoj na pražské burze to platí jen zprostředkovaně. "České fondy mají finanční rok shodný s kalendářním," říká analytik BH Securities Petr Hlinomaz. České akcie jsou ale téměř vždy ve vleku vývoje v zahraničí. Pokud tedy americké fondy zahájí masivní výprodeje, oslabí i pražská burza.

Analytici přičítají zářijové poklesy i návratu obchodníků na trh po dvou "hubených" měsících s nízkou aktivitou, během nichž ale akcie obvykle stoupají. "Když se hráči na trhu v září vrátí zpět, snaží se upravit cenový vývoj, ke kterému došlo v předchozích měsících," říká Blaabjerg.

Jenže vývoj trhů může být "sebenaplňujícím se proroctvím". "Investoři vědí, že září bývá pro akcie špatné, proto jsou více náchylní k unáhleným závěrům, prodeji svých pozic," myslí si Hatlapatka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru