Falešní energetici, kteří okrádají zákazníky, se objevují v posledních týdnech po celém Česku. Upozorňují na ně většinou sami zákazníci na non-stop lince. Chtějí si ověřit informace, bohužel většinou pozdě, řekla ČEZ západočeská mluvčí ČEZ Petra Kazmířová. Podle ní už byly v Česku poškozeny desítky lidí.

"Podvodníci požadují od lidí různé doklady, například faktury a plány záloh, pod záminkou výměny elektroměru, vrácení přeplatku či poskytnutí slevy. Pak zákazníky okradou," dodala. Hrozí také zneužití osobních údajů. Podvodník dále jedná jménem poškozených, například na telefonních linkách ČEZ. "Jiné firmy zase zákazníkům lživě tvrdí, že s nimi ČEZ spolupracuje a odpojí jejich odběrné místo, pokud nesplatí půjčky," uvedla mluvčí.

Nátlakové praktiky

Neeticky se podle ní někdy chovají i externí spolupracovníci skutečných energetických společností, kteří využívají nátlakové praktiky podomních prodejců. Zjišťují veškeré dostupné informace od lidí a často nutí zejména starší občany k okamžitému podpisu a zaplacení aktivačního poplatku. Jeho výše je nezřídka vyšší než možná úspora za několik let, řekla Kazmířová. Podpis pod vnucenou smlouvou, která zavazuje odebírat elektřinu od jiného dodavatele, nelze vzít zpět a dá se zneužít.

Některé energetické firmy lákají na výhodné nákupy spotřebního zboží pod záminkou nahlášení stavů elektroměrů či pořízení opisů faktur. Zákazníkům podle Kazmířové předají kupon na slevu elektřiny u ČEZ, které se nikdy nedočkají. Nově se dovídají, že pokud chtějí nového dodavatele plynu, musí změnit i dodavatele elektřiny.

Zaplaťte, nebo vás odpojíme

Nejrozsáhlejší případ se zatím stal minulý měsíc v severních Čechách, kde podvodníci vybírali zálohy na výměnu elektroměrů za digitální a požadovali opisy faktur. Ve východních a střední Čechách se od července množí hovory a e-maily od zákazníků, kteří si chtějí ověřit, zda zaměstnanci ČEZ skutečně obchází domácnosti a nabízí slevy.

Podle mluvčí jde o podvodníky, kteří pracují externě pro jinou energetickou firmu a vydávají se za pracovníky ČEZ. Kontrolují faktury a elektroměry. Po celé zemi operuje firma CASHPRO.cz, která půjčuje úvěry do tří milionů korun. Lidem podle Kazmířové sděluje, že pokud neuhradí splátky úvěru, odpojí ČEZ jejich odběrné místo.

Při pochybnostech mají lidé kdykoli volat na zákaznickou linku 840 840 840. V terénu se pohybují technici ČEZ, kteří mají plnou moc. Mohou se vždy prokázat služebním průkazem s fotografií. Zaměstnanci ČEZ mají automobily i oděvy označené logem, nikdy nevybírají peníze a neobcházejí domácnosti s obchodními nabídkami, řekla mluvčí. Klienti jsou informováni o návštěvách techniků dopisem nebo fakturou.