Kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě podle znalců škodu 32 miliard korun, řekl novinářům při dnešní návštěvě postižených lokalit v okolí Plešného jezera bývalý premiér Miloš Zeman. Podle vedení parku je ale podobný odhad nesmyslný.

"Jestliže nějaký odborný experiment evidentně nevychází a působí škody a ty škody jsou dnes oficiálním znaleckým posudkem odhadnuty na 32 miliard korun, tak je určitá zaťatost těchto vědců téměř neospravedlnitelná," uvedl Zeman.

Zemanem vyčíslená škoda je podle ředitele správy šumavského parku Františka Krejčího nesmysl, také podle něj neplatí, že by vedení parku proti škůdci nebojovalo. "Na 20 procentech národního parku se nezasahuje proti kůrovci, na zbytku se zasahuje," vysvětlil Krejčí. Dodal, že nyní se v parku těží rychleji než po ničivém orkánu Kyrill a kůrovec je díky chladnému počasí na ústupu.

Podle ekologů je dobře, že Miloš Zeman uviděl skutečný stav na Šumavě. "Kůrovec samozřejmě není nebezpečí pro les, otázka přemnožení kůrovce je problémem člověka, který si odvykl dívat se na suché stromy, protože v hospodářských lesích suché stromy nenajdeme," podotkl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Vysvětlil, že v přírodě jde o přirozený koloběh a pod mrtvými stromy vzniká nový les.

Ředitel parku: Technika byla nasazena včas

Škoda 32 miliard korun je podle Bláhy naprosto nereálná. "Viděl jsem některé expertní posudky, které přirovnají stromy uschlé kůrovcem ke zkáze lesa, v podstatě vyasfaltované ploše, a pak to spočtou jako ekonomickou újmu, což je naprostý nesmysl," uvedl Bláha.

Zeman v polovině srpna poslal otevřený dopis ministrovi životního prostředí Ladislavu Mikovi, v němž konstatoval, že nejkrásnější místa Šumavy jsou kůrovcem zničena a park míří ke katastrofě. Miko pak Zemana vyzval k procházce po Šumavě, aby si prohlédl stav lesů.

Podle ředitele správy šumavského parku byla technika proti kůrovci nasazena včas, letní rojení bylo ale letos specifické kvůli počasí. Aktuálně v Národním parku Šumava pracuje 152 lesních dělníků s motorovými pilami, 26 těžkých těžařských strojů - harvestorů, 20 univerzálních kolových traktorů, 18 lehkých vyvážecích souprav a 20 malých pásových vyklizovačů. Bylo vytěženo 149.000 metrů kubických kůrovcového dříví, vyznačeno k těžbě je dalších 48.000 metrů krychlových.