Americké akcie v pátek posílily, protože investoři se zaměřili na pozitivní stránku smíšených údajů o srpnovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech. Oživení trhu práce je na Wall Street považováno za klíčovou součást oživení celé ekonomiky.

Nejsledovanější Dow Jonesův index se zvýšil o 1,03 procenta na 9441,27 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 1,31 procenta na 1016,40 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 1,79 procenta na 2018,78 bodu. Za celý týden však Dow Jonesův index klesl o 1,1 procenta, S&P 500 o 1,2 procenta a Nasdaq o 0,5 procenta.

Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu vyskočila na 9,7 procenta z červencových 9,4 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za 26 let. Analytici přitom počítali s mírnějším nárůstem na 9,5 procenta.

Šetřili pracovní místa

Zaměstnavatelé v USA nicméně minulý měsíc zrušili pouze 216.000 pracovních míst, tedy nejméně od loňského srpna. Analytici očekávali zánik 225.000 míst. "Míra nezaměstnanosti byla o něco horší, než se očekávalo. Divokou kartou se však stal počet pracovních míst, který byl lepší, než se předpovídalo," uvedl analytik Robert Francello ze společnosti Apex Capital.

Technologické tituly navíc podpořilo prohlášení výrobce čipů Intel, že firmy v příštím roce začnou investovat do osobních počítačů kvůli zastarávání jejich současných přístrojů a příchodu nového operačního systému Windows 7.

Na devizovém trhu euro posílilo, protože zpráva o trhu práce zvýšila zájem investorů o rizikovější aktiva. V závěru newyorského obchodování euro vůči dolaru stouplo o 0,4 procenta na 1,4327 USD a vůči japonskému jenu dokonce o 0,8 procenta na 133,02 JPY, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru